Kış Mevsiminin Vazgeçilmezi: Karnabahar

Sindirimden yağ yakmaya, enerji vermesinden bağışıklığı güçlendirmesine kadar birçok faydası olan karnabahar, aynı zamanda vitamin deposudur.

Karnabahar pişirilirken etrafa yaydığı koku nedeniyle çok fazla sevilmese de besin değerleri düşünüldüğünde uzmanların tüketilmesi gerekli olan besinler içerisinde gösterdiği bir sebzedir.

Sağlık deposu olan bu sebze vitamin ve mineraller açısından çok çok zengindir. Neredeyse sıfır yağ, düşük karbonhidrat ve şekerdir… Bu nedenle gereken değeri vermemiz gereken bir sebzedir.

İçeriğinde C, B1, B2 ve A vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir minerallerini barındırır. Ayrıca bakır, demir, manganez ve çinko kaynağıdır. Karnabahar tüketilirken çoğunlukla beyaz kısmı (karın bölgesi) kullanılsa da aslında yaprakları da oldukça faydalıdır. E vitamini de yapraklarında bolca bulunmaktadır. Karnabahar, yoğun C vitamini ve manganez içeriğiyle güçlü bir antioksidandır.
Karnabaharın pişirilirken etrafa yaydığı kokusunun sebebi de içeriğinde bulunan kükürtlü bileşimlerdir.

karnabahar-faydalari

Karnabaharın Yararları Nedir?

Çok iyi bir lif kaynağıdır. Midede hacim kaplar ve daha hızlı doygunluk hissi verir. Özellikle sofraya oturulduğunda ilk yemek olarak tüketilmesi önerilir. Salata, fırında karnabahar gibi…

 İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, “Özellikle bel çevresinde oluşan yağlardan kurtulabilmek için kışın haftada en az 3 gün karnabahar tüketin” der.

Karnabahar ayrıca kabızlığı azaltmaya yardımcı olur ve fazla miktarda atık veya suyun vücudunuzdan dışarıya taşınmasını sağlar ve böylece daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Karnabahar çok iyi bir yağ yakıcı olan C vitamini ve folik asit açısından zengindir. Hücre bazında metabolizma hızının artmasını sağlar.

Karnabaharın içeriğinde bulunan fosfat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler meme, mide ve kalınbağırsak kanserine karşı koruyucudur.

karnabahar-yararlari

Demir açısından zengindir. Halsizlik ve yorgunluk hissini azaltır.

Karnabaharın içeriğinde bulunan potasyum ve sülfürlü maddeler nedeniyle tansiyonu dengeler.

Karnabaharın içeriğinde bulunan kalsiyum kemik ve diş sağlığı için önemlidir.

Karnabaharın antioksidan gücü yüksektir. Hücreleri temizler.

Bağışıklık sistemini korur.

Vücutta östrojen düzeylerini azaltarak hormonların dengelemesine yardımcı olur.

Karnabaharda bulunan sulforafanın, retinal alanın savunmasız dokularını, körlük, katarakt, maküler dejenerasyon ve daha fazlasına neden olabilecek oksidatif stresden koruduğu gösterilmiştir.

saglikli-karnabahar

Sağlıklı Karnabahar Nasıl Seçilir?

Karnabahar alırken çiçeklerinin birbirine iyice yapışık olmasına dikkat edilmelidir. Üzerinde siyah ya da mor lekeler olmamalıdır. Karnabaharı aldıktan 3-7 gün sonra tüketilmesi gereklidir.

Ayrıca yapabileceğiniz “Karnabahar Kısırı” tarifine de göz atabilirsiniz…

Fırında yapabileceğiniz güzel bir karnabahar tarifi için:

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ