Küçük ama Yararları Büyük Olan Meyve: Kumkuat

Süs bitkisi olarak yetiştirilen kumkuat meyvesinin faydaları oldukça fazladır. Altın portakal olarak da adlandırılır.

Son zamanlarda tezgahları süsleyen küçük bir narenciye meyvesi olan kumkuatın faydaları oldukça fazla…

“Kamkat” olarak da bilinen meyve evde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.

kumkuat-meyvesi

Aslen Çin’e has olan meyve orada “altın portakal” olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesi’nde ve Rize’de yetiştirilmektedir.

Kumkuat’ın Faydaları Nedir?

1. Düşük kalorilidir, lif açısından zengindir. Tok tutar ve ara öğünlerde tüketilebilir.

2. C vitamini açısından zengindir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %73’ünü kumkuattan karşılayabilirsiniz.

3. Kumkuat; flavonoidler, fitosteroller ve uçucu yağlar da dahil olmak üzere bitkisel bileşenler bakımından zengindir. Yenilebilen kabuğunda içeriğinden çok daha fazla flavonoid vardır. Flavonoidler virüs, kanser, alerji, iltihap karşıtı nitelikleriyle güçlü antioksidanlardır. Bunlar kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.

4. Kumkuat bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini ve antioksidan açısından çok zengindir. Asya ülkelerinde halk soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kumkuatı kullanır. Yapılan çalışmalarda kumkuatın içeriğinde bulunan bileşimlerin bağışıklık hücrelerini aktifleştirmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

kumkuat-meyvesi-faydalari

5. Kumkuatın içerisinde bulunan bileşimler sayesinde kalp, tip-2 diyabet gibi obezite ile ilgili hastalıklarda mücadeleye yardımcıdır.

6. Kumkuat kabuğunun bileşenlerinin kilo alımını önlemeye ve daha sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyesine yardımcı olaibleceği de yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

7. İçinde yüksek oranlarda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunduran kumkuat, bu vitaminlerle sinir sistemimizi güçlendirmede destek oluyor.

8. Antiseptik özellikler gösterebilen bu meyve mikropları öldürebildiğinden küçük çaplı besin zehirlenmeleri ya da böcek ısırmaları konusunda da iyileşme sürecine katkıda bulunuyor.

kumkuat-nasıl-yetistirilir

Evde Kumkuat Nasıl Yetiştirilir?

Bodur ağaç olduğu için evde de yetiştirilmesi mümkündür. Çiçekçilerden, pazarlardan, çiçek alabileceğiniz her yerden fidesine ulaşabilirsiniz.

Sıcak ortamları seven kumkuat, -4 derecenin altında yaşayamıyor. Soğuk kış günlerinde ideal sıcaklığı 12 derece civarındadır.

Güneşli bir alanda ve kalın bir toprak tabakasının olduğu saksıda yetiştirilmesi gereklidir.

Sulaması ise kış aylarında seyrek, yaz aylarında ise sık şekilde olmalıdır. Sularken toprağın her yanı sulanmalıdır ve su tablasına da su bırakılması tavsiye edilmektedir.

kumkuat-mevsimi

Kumkuat Mevsimi

Temmuz ve ağustos aylarında çiçek açmaya başlayıp sonbaharda meyve vermeye başlar. Meyveleri ocak, şubat ve mart ayında olgunlaşır.

kumkuat-nasil-yenir

Kumkuat Nasıl Tüketilir?

Kabuğunu soymadan tüketmek gerekir. Meyve olarak, salataların içinde ve sosların hazırlanmasında, reçel ve marmelat yapılarak tüketilebilmektedir.

Ayrıca kek ve kurabiyelerin içine püre haline getirilip harika aroması ile tüketilebilir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ