Bilim İnsanlarının Spor Geçmişleri

Bilim insanlarının spor ile ilgili önemli geçmişlerinin olduğunu da biliyor muydunuz?

Bilim insanlarını çok fazla spor ile bağdaştıramıyor iseniz yanıldığınızı söylemek zorundayım. Çünkü, ünlü bilim insanları da geçmişte önemli zamanlarını spora ayırmışlar ve hatta uğraştıkları branşlarda da önemli başarılar elde etmişlerdir. Onlar özel sporculardı…

meredith-gourdine-kimdir

Meredith ‘’Flash’’ Gourdine

30’u aşkın patent sahibi olan üretken fizik mühendisliği profesörü Gourdine ,1952 Olimpiyatlarında uzun atlama kategorisinde ikinci olmuş ve altın madalyayı kendisinden yalnızca 4 santimetre daha uzağa sıçrayan Jerome Biffle’a kaybetmiştir.

preston-cloud-kimdir

Preston Cloud

Bugün özellikle dünyamızın ve yaşamın tarihine bakışımızı değiştirmemize katkılarıyla hatırlanan jeolog Preston Cloud, 1930’da Birleşik Devletler donanmasına kaydolduktan sonra Pasifik İzci Güçleri’nin horozsiklet amatör boks şampiyonu olmuştur.

edwin-hubble-kimdir

Meşhur Hubble Teleskobunun adını aldığı ABD’li astronom Edwin Powell Hubble gençliğinde gülle atmada çok başarılıydı. Bunun yanı sıra 1907-1909 yılları arasında üç kez üstüste Helms ulusal şampiyonluğunu kazanan Chicago Maroons basketbol takımına büyük katkısı olmuştur.

alan-turing-kimdir

Alan Turing

2. Dünya Savaşı sırasında Alman kodlarının gizemini çözen dahi bilgisayar bilimci ve matematikçi Alan Turing aynı zamanda çok iyi bir koşucuydu. King’s College’e kabul edildikten sonra sıklıkla Cambridge’den Ely’a gidiş dönüş 50 kilometrelik bir rotada koşmaya başladı. 64 kilometre uzaklıktaki Londra’da düzenlenecek toplantılarına bile kimi zaman koşarak gittiği söz edilen ünlü bilim insanı 1947’de bir maratonu 2 saat 46 dakikada tamamlamıştır ve 1948’de Britanya’yı temsil edecek olimpiyat takımında yer alması tartışılmıştır.

wolfgang-ketterle-kimdir

Wolfgang Ketterle

Nobel Ödüllü Alman fizikçi tıpkı Alan Turing gibi bir koşucuydu. 56 yaşında katıldığı Boston Maratonunu 2 saat 44 dakikada tamamlamıştır.

niels-bohr-kimdir

Niels Bohr

Nobel ödüllü Danimarkalı fizikçi Niels Bohr bir futbolcuydu. Kopenhag Üniversitesi futbol takımında kalecilik görevini üstlenen Bohr’un erkek kardeşi de olağanüstü başarılı bir sporcuydu, hatta 1908 yılında Danimarka Olimpik Futbol Takımına gümüş madalya kazanmasında yardımcı oldu.

ernest-rutherford-kimdir

Ernest Rutherford

Nükleer fiziğin babası olarak kabul görmüş Ernest Rutherford gençlik yıllarında Canterbury Üniversitesinde ragbi oynamıştı.

ivan-pavlov-kimdir

Ivan Pavlov

Köpeklerle olan münasebetinden önce Pavlov, kendisini antik bir Rus sporu olan “gorodki”de geliştirdi. Ayrıca Deneysel Tıp Enstitüsünde çalıştığı süre boyunca her hafta hekim arkadaşlarıyla St. Petersburg spor salonuna giderek sportif yaşamlarını sürdürürlerdi.

rosaling-franklin-kimdir

Rosalind Franklin

37 yıllık kısa yaşamından sonra DNA yapısının keşfine olan katkılarıyla tanınan İngiliz biyofizikçi ve kimyager Rosalind Franklin, Londra’daki St. Paul’s Girls’ School’da okurken tenis, kriket ve diğer sporlarda turnuvalara katılmıştır.

enrico-fermi-kimdir

Enrico Fermi

1938 yılında radyoaktif izotoplar üzerine çalışmasıyla Nobel Fizik ödülünü kazanan Fermi, fiziksel olarak oldukça güçlü ve aşırı derecede rekabetçi bir yapıya sahipti. Tenis oynamaya bayılırdı ve rakiplerini genellikle yorgunluktan bitap düşürerek galip gelirdi.

carl-sagan-kimdir

Carl Sagan

Gençlik yıllarında Sagan okuduğu lisedeki basketbol takımının kaptanıydı ve bir gün neredeyse basketbola olan düşkünlüğü sebebiyle ona ilk laboratuvar işini kazandıracak kişiyle olan toplantısını kaçıracaktı.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/56335/10-great-scientists-who-were-also-jocks

https://kottke.org/18/04/alan-turing-was-an-excellent-runner

tzv.org.tr

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ