Kilo Verme Sürecinde Kullanabileceğiniz Baharat ve Otlar

Baharatların yemeklere kattığı lezzet şüphesiz ki oldukça fazla. Ancak baharatların özelliği sadece lezzet katmak değil, aynı zamanda kilo verme sürecini de hızlandırması ve kolaylaştırmasıdır.

Benim için baharatlar yemeklerin olmazsa olmazıdır. Çok severek kullanırım. Pişirirken içine dahil etmemişsem bile tabağımda yemeğimin üzerine mutlaka eklerim.

Baharatlar içerdikleri uçucu yağlar, antioksidanlar, mineraller açısından sağlığımız için önemlidir. Bunun yanı sıra çeşitli baharatların kilo verme üzerinde de olumlu etkileri olduğu da üniversitelerin araştırmalarında da kanıtlanmıştır.

tarcinin-faydalari

Tarçın

Kan şekerini düşürür. Kandaki kötü huylu kolesterolü azaltır. Metabolizmayı hızlandırır. Hindistan’da oldukça popülerdir.

ginseng-faydalari

Ginseng

Çin hekimliğinde çokça kullanılır. Kan şekerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır, stresi azaltır. Bu bitkiden elde edilen baharatın böbrek üstü bezlerini de olumlu etkileyerek hormonal bozukluğu giderdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalar doğrultusunda belirtilmektedir. Maryland Üniversitesi'ndeki çalışmalar bazı ginseng türlerinin özellikle panax ginseng denen çeşidinin kilo verme özelliğinin bulunabileceğini gösterdi. Yemek öncesinde bir çay ile kullanabilirsiniz.

kakule-faydalari-nelerdir

Kakule

Yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Yeşil çayınızı kakule ile demleyip tüketebilirsiniz.

karabiber-faydalari

Karabiber

Sindirimi kolaylaştırır. Yağ hücrelerinin büyümesini engeller. Tane siyah karabiber ile ilgili Oklahama Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada içerisindeki piperine adlı maddenin yağ yakımını hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Öyle ki karabiber yemenin metabolizmayı neredeyse 20 dakika yürümüş kadar hızlandırdığı bulunmuştur.

kimyon-faydalari

Kimyon

Sindirime yardımcıdır. Gün boyu enerjik kalmanızı sağlar.

zencefil-faydalari

Zencefil

Zencefil metabolizmayı %20 oranında hızlandırır. Tokluk hissi sağlar. Sağlığa faydaları çok fazladır. “Zencefil Aşkına” ve “Zencefil Çayı ile Kilo Verme” yazılarımızda detaylarına göz atabilirsiniz.

zerdecal-faydalari

Zerdeçal

Yağ yakmaya yardımcıdır. Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi hücrelerde yağ sentezini azaltarak zayıflamayı destekler. Sağlık için çok faydalıdır. “Zerdeçal Mucizesi” yazımızda tüm özelliklerine göz atabilirsiniz.

biberiye-faydalari-nelerdir

Biberiye

Yağ hücrelerini parçalamaya yarayan lipaz adı verilen bir enzime sahiptir. Biberiyenin olduğu bir yemekten veya leziz bir biberiye çayından sonra uzun süre tok hissedersiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ