Diyet ve Beslenme

Çok Basit 5 Adım İle Temiz Beslenme Alışkanlığı Edinebilirsin!

Yeme planınız için ayıracağınız biraz zaman ve göstereceğiniz kararlılık ile diyet kavramından kurtulup, sağlıklı beslenebilirsiniz.
15 Ocak 2019,   0 Yorum
Çok Basit 5 Adım İle Temiz Beslenme Alışkanlığı Edinebilirsin!

Yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi sürekli diyet yapmaya çalışmak ve sonunda sıkılıp pes edip en başa geri dönmek. Aslında temiz beslenmeyi kendi hayatımızın bir beslenme rutini olarak oturtmaya çalışsak, kafamızdan diyet kavramını çıkartsak psikolojik olarak da rahatlayacağımız kesindir.

Temiz beslenme için yapılması gereken noktalar o kadar basit ki. Sadece düzenli egzersize gitme alışkanlığını edinmek gibi. Biraz zaman ve kararlılık ile çok kolay hayatınıza adapte edebilirsiniz.

kahvalti-aliskanligi

1. Kahvaltı

Kahvaltı önemli bir öğün. Çünkü kahvaltı es geçildiğinde diğer öğünlerde çok acıkıldığı için daha fazla yemek yeme ihtiyacı doğuruyor.

su-icmek-faydalari

2. Su İçmek

Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için zaten su tüketmemiz gerekiyor. Bunun yanında gün içinde su tükettiğimiz zaman hem tok hissedeceksin hem de abur cubur yeme isteğini de engellemiş olacaksın.

saglikli-atistirmalar

3. Sağlıklı Atıştırmalar Tüketmek

Acıktığında ya da ara öğünlerinde sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsin. Bunlar kuruyemişler, meyve ya protein barlar olabilir.

hamburger-faydalari-zararlari

4. Büyük Porsiyondan Vazgeçmek

Porsiyon büyüklüğü de önemli. ABD'de yaşlanma konusunda araştırma yapan bir grup (NIA) olan Julie Mattison ve ekibi, yeme porsiyonlarımızı küçültürsek istediğimiz sağlıklı ve uzun yaşama ulaşabileceğimizi düşünüyor. “Porsiyon Kontrolünü Nasıl Sağlarsınız?” adlı yazımızda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

yemek-plani-onemi

5. Yemek Planı Yapmak

Daha önceden öğünlerde ne yiyeceğini planlamak ve hazırlığını yapmak çok önemlidir. Çünkü “Çok acıktım acaba ne yesem?” dediğinizde artık çok geç :) Haftalık bir şekilde plan yapıp alışverişinizi ve yemek hazırlama sürecinizi önceden yapıp uygularsanız acıktığınızda hızlı ve sağlıksız besin tercihleri yapmak zorunda kalmamış olursunuz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın