Sağlıklı Yaşam ve Spor

Yürümek mi Koşmak mı? Sizin Tercihiniz Hangisi?

Sağlıklı bir hayat için kesinlikle düzenli beslenmek ve egzersiz yapmamız gerekmektedir. Egzersiz yaparken kimimiz yürümeyi çok severiz kimimiz ise koşmayı tercih ederiz.
22 Kasım 2017,   0 Yorum
Yürümek mi Koşmak mı? Sizin Tercihiniz Hangisi?

Sağlıklı bir hayat için kesinlikle düzenli beslenmek ve egzersiz yapmamız gerekmektedir. Egzersiz yaparken tercihlerimiz değişebilir. Kimimiz yürümeyi çok severiz kimimiz ise koşmaktan ve rüzgârı yüzümüzde hissetmekten çok büyük keyif alırız. Peki, hangisi bizim için daha sağlıklı?

Bu konu ile ilgili çeşitli araştırmalar elbette yapılmaktadır. Her ikisinin daha sağlıklı olduğuna dair sonuçlar da mevcuttur.

Örneğin 2013 yılında Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı bir çalışma. Bu çalışmanın sonucu yürüyüşün koşuya göre daha faydalı olduğu yönünde. Araştırmada yaş grubu 18-60 arasında kişilerin yarısı 6 yıl boyunca düzenli bir şekilde haftada 4 gün yarım saat boyunca orta tempoda yürüdü, diğer yarısı ise 4 gün boyunca hızlı tempoda saatte 6-8 km koştu. Sonuçlarda iki grubun harcadığı enerji eşit ölçüldü. Ancak asıl önemli olan nokta ise hastalık risklerine göre olan sonuçlardı:

  • Hipertansiyon riski koşanlarda %4,2 azalmış, yürüyenlerde ise %7,2 azalmıştır.
  • Kroner kalp hastalığına yakalanma riski koşanlarda %4,7, yürüyenlerde ise oran %9,3 azalmaya kadar görülmüştür.
  • Yüksek kolesterol riski ise koşanlarda %4,3, yürüyüş yapanlarda ise %7 azalmaktadır.

Koşu

Diğer örnekte ise South Caroline Üniversitesi’nin yapmış olduğu ve San Fransisco’daki spor hekimliği konferansında paylaştıkları sonuçlarda ise koşmanın yürümeye göre daha yararlı olduğu yönündedir. Bu çalışmada ise 20-100 yaş Aralığındaki 53000 kişi arasında düzenli koşanlar %27 i oluşturdu, düzenli yürüyenler ise %73 oluşturdu. Katılımcılarda kanser, kalp hastalığı ve şeker hastalığı bulunmamaktaydı. Sonuç ise şu şekilde koşanların ölüm oranı %20 daha düşük bulundu.

Aslında yürüyüşün bizim için en önemli noktası kalp ritmimizi ve rahat nefes alış verişimizi düzenleyebilmemizdir. Çünkü koşuda da sıkıntı olmaya başlama noktası saatte 10 km hızı aşan ve haftada 40 km den fazla koşma noktasıdır. Mayo Clinic Dergisi’nin yayınladığı araştırmada maraton koşucularının, triatlon gibi zorlu koşucuların %12 sinde kalp kası problemleri oluşmaktadır. Maraton koşucularında kalp ritmi bozukluklarının ortaya çıkma olasılığı da beş kat artmaktadır. Kalp krizi geçirme riskleri çok daha yüksektir.

Yürüyüş

Yürüyüşü her yaşta ve her kilodaki insan çok rahatlıkla yapabilir.

Tercihiniz koşu ise belirli bir tempoda haftada iki veya üç defa yarım saatlik süreler ile ve aralıklı yapabilirsiniz.

Eğer tercihiniz yürümek ise yine belirli bir tempoda ve yarım saatlik süreler ile yapabilirsiniz.

Kilo verme amacı ile yaptığınız yürüme ya da koşma sürecinizi belirli aralıklara bölerek yapmanız daha verimli bir çalışma olacaktır. Bunun için yapmanız gereken (bisiklet/ koşu bandında) ise 3 dakikalık ısınma süresinde 30 saniye hızlı 90 saniye yavaş çalışmadan sonra 4 dakika boyunca yavaş tempo ile soğuyup yine 3 dakikalık hızlı yavaş tempo ile çalışıp 20-30 dakikanızı tamamlamaktır. Bu sizin vücudunuzun oksijensiz de çalışmasına sebep vereceği için hem metabolizmanız hızlanacak hem de egzersiz sonrasında da vücudunuz yağ yakmaya devam edecektir.

Sports & Merits anlaşmalı spor merkezlerimizden uzman kişiler ile kendinize uygun bir program oluşturabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın