Gündem

2018 Yılının Kelimesi Seçildi: Nomofobi

Gündelik yaşamımızın hatrı sayılır bir vaktini akıllı telefonlara harcıyoruz. Peki telefonsuz ne kadar zaman geçirebiliriz? Ya da bataryanız bittiğinde endişeli oluyor musunuz?
11 Ocak 2019,   0 Yorum
2018 Yılının Kelimesi Seçildi: Nomofobi

Telefonsuz bir gün geçirebilir misiniz? Ya da gün içinde telefonunuzdan kaç saat ayrı kalabilirsiniz?

Cambridge Dictionary her yıl bir kelimeyi “Yılın Kelimesi” olarak seçiyor. 2018 yılında da bu kelime “nomofobi” oldu.

O yıla ait trendler ve yapılan araştırma sonuçları dikkate alınarak seçilen kelime o yılı tanımlayan bir kelime.

Her sene yapılan seçimlerde ulusal ve uluslararası gündem göz önünde bulunduruluyor. Cambridge editörleri tarafından seçilen dört kelime katılımcıların oylarıyla belli oldu.

Yılın kelimeleri 2017’de ‘popülizm’, 2016’da ‘paronayak’ , 2015’teyse ekonomik krize referansla ‘kemer sıkma’ydı.

2018 senesi cep telefonu kullanımı açısından bir rekor kırdı. Bunun üzerine İngiltere’de bir araştırma grubu kuruldu. Çoğu kişi cep telefonsuz kalma konusunda büyük bir endişe duyuyor.

nomofobi-ne-demek

Birleşik Krallık Posta Ofisinin yetkilendirmesi ile YouGov isimli pazar araştırması şirketi cep telefonu kullanıcılarına acı çektiren endişelere göz attı. Bu çalışmaya göre, Birleşik Krallık'taki telefon kullanıcılarının yaklaşık %53'ü "telefonunu kaybetme, batarya veya kontör bitimi, kapsama alanı dışında kalma" gibi durumlarda huzursuz olmaya eğilimliler. Araştırma erkeklerin %58'inin kadınlarınsa %48'lik kısmının bu fobiden acı çektiği tespit etti. Aynı zamanda %9'luk bir kesim cep telefonları kapalıyken stres hissediyor.

Araştırma sonucuna göre toplumun yarısından daha fazlası cep telefonlarından uzak kaldıklarında ciddi bir tedirginlik duyuyor.

Bu durumu tanımlayan sözcük “no mobile phobia” (telefonsuz kalma korkusu) kelimelerinden türetilmiş “nomophobia” yani nomofobi dir.

Elbette telefonlarımızı hem iletişim hem de banka, alışveriş, eğitim de dahil olmak üzere bir çok alanda etkin olarak kullanmaktayız. Ancak nomofobi yaşayan kişiler şarjları bittiğinde dahi çok büyük endişe ve korku hisseden bir grup olarak tanımlanmaktadır.

Siz bu terimin neresinde kalıyorsunuz?

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!