Sağlıklı Yaşam ve Spor

Spor Yaparken Daha Fazla Yağ Yakmanızı Sağlayan İpuçları

Spor yaparken bazen istediğimiz kadar zayıflayamadığımızı veya yağ yakamadığımızı fark ederiz. Bu bilgiler sayesinde spor yaparken daha fazla yağ yakabilirsiniz.
11 Ocak 2019,   2 Yorum
Spor Yaparken Daha Fazla Yağ Yakmanızı Sağlayan İpuçları

Kardiyo, özellikle de yüksek yoğunluklu interval egzersizler kilo kaybetmede en etkili yol… Dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile de egzersizlerinizden daha fazla verim alıp daha fazla yağ da yakabilirsiniz.

Isınma

“Ready, Set, Go! Fitness” kitabının yazarı Phil Campbell, interval egzersiz konusunda uzmanlaşmış isimlerden bir tanesidir. Kitabında “Kalp hızınızı düzenli bir şekilde arttırmalısınız” der ve büyük kas gruplarına odaklanmanız gerektiğini belirtir. Bilek, diz, omuz gibi eklem noktalarınızı ısıtıp bedeninizi daha hızlı yağ yakmaya hazır hale getirmeniz gerektiğini söyler.

isinma-ve-sprint-onemi

Sprint Zamanı

Bisiklet ya da koşu bandında çalışıyor iseniz, en hızlı noktanıza çıkıp 30 saniye boyunca bu hızda devam edip daha sonrasında yavaşlamak ve 90 saniye boyunca düşük hızda devam etmek gerekir. Dışarıda koşuyorsanız da 60-70 metre en yüksek hız, 90 saniye ise yürüyerek devam edebilirsiniz.                            

Dik Durmak

Egzersiz esnasında öne doğru eğildiğinizde egzersizi biraz kolaylaştırmış olursunuz.Dik duruşta kaslarınızdaki yoğunluk egzersizin bütünü boyunca aynı kalır.

daha-fazla-yag-yakmak

Egzersiz Yoğunluğu

İnterval egzersizlerin yoğunluğu gün içerisinde kaç kez yaptığınızdan daha fazla önem teşkil eder. Egzersizin hakkını vererek bir kez yapmanız yeterlidir.

Kalori Alımınızı Yavaş Yavaş Azaltın

Birden kalori miktarınızı kısıp vücudunuzu kıtlık formatına sokmayın. Metabolizmanızın yavaşlamasını engellemek için kalori miktarını yavaş yavaş azaltın. Günde 6 küçük öğün şeklinde beslenebilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynaklar: Mens Fitness

Bodybuilding.com

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

 • Petek Dervent
  31 Ocak 2019 Perşembe, 18:13

  Ben özellikle bu konuda birçok yazı okudum ve şunu söylemek isterimki kişinin genetik metabolizma hızı çok önemli :)

  Egzersiz yoğunlu ne kadar önemli gözüksede, bir o kadar kalori alımını yavaşlatmak ta önemli

  Özet: Yağ yakım hızınızı artırmak için tüm araçlardan aynı anda paralel şekilde yararlanıyor olmanız gerekli :)

   Cevapla

 • Kübra Özen
  14 Ocak 2019 Pazartesi, 15:24

  Bu püf noktaları bildiğim çok iyi oldu. Teşekkürler!

   Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cardio

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın