Sağlıklı Yaşam ve Spor

Kilo Vermek İçin Ne Kadar Hızlı Yürümeliyim?

Kalori yakmada ve kilo vermede önemli bir etken olan yürüyüşün hızını doğru bir şekilde ayarlarsanız, daha çok verim alabilirsiniz.
9 Ocak 2019,   0 Yorum
Kilo Vermek İçin Ne Kadar Hızlı Yürümeliyim?

Her insanın kalori yakma şekli ve hızı farklılık gösterir. Etkileyen faktörler, kilomuz, metabolizmamız ve egzersiz yoğunluğumuzdur.

Tempolu Yürüyüş

Yürüyüşünüzü maksimum seviyeye çıkarmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk öncelikle duruşunuzu düzeltmeniz gerekmektedir. Boyun ve kafanız dik olacak şekilde sırtınıza yüklenmeden yürüyüş yapılması gerekir.

Diğer önemli nokta ise daha hızlı adımlar ile kalp atış hızınızı arttırmak ve yürüyüş hızınızı arttırmanızdır.

Örneğin daha kısa boylu biriyseniz hızınızı arttırmak için daha fazla sayıda adım atmanız gerekirken, uzun boylu iseniz de daha az adım atabilirsiniz.

170-180 cm boyunda iseniz ortalama dakikada 125-130 adım atarak saatte 2-3 km. yürüyebilirsiniz.

Hızlı Yürüyüş ve Kalori Yakma

Hızlı yürüyüş ve dolayısıyla kalp atış hızını arttırmak kalori yakmanın anahtarıdır. Yürüyüş temposu 10 dakikada 1000 adımdır. Ancak yeni başlıyor iseniz başlarda kendinizi çok fazla zorlamayınız. İlerleyen günlerde yavaş yavaş temponuzu artırın.

En güzel yöntem haftada iki ya da üç gün 60 dakikalık hızlı yürüyüş programı ile kilo vermek en idealidir. Haftada iki ya da üç gün daha az zaman dilimi ayırabilirseniz o zaman hızınızı biraz arttırmanız gerekecektir. Bunun için de yürüyüş programınıza yokuş ya da merdiven çıkmayı da ekleyebilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın