Gündem

Bir Genetik Mutasyon İle Dayanıklı Koşucu Haline Gelmiş Olabilirsiniz!

ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanı ilginç bir çalışmaya imza attılar.
8 Ocak 2019,   0 Yorum
Bir Genetik Mutasyon İle Dayanıklı Koşucu Haline Gelmiş Olabilirsiniz!

Çok eski bir hastalık sonucu bir gende meydana gelen işlev kaybının önemli değişikliklere yol açtığı düşünülüyor.

ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanlarının yapmış oldukları çalışmalara göre ortalama 2-3 milyon yıl öncesinde atalarımızın geçirmiş oldukları bir genetik mutasyon sayesinde CMAH geninde fonksiyonel bir kayıp yaşandı ve bu kayıp da çok önemli değişikliklere neden oldu.

Çalışmaları neticesinde bu genin değişime uğraması sebebi ile insanların diğer canlılara göre daha uzun mesafe koşabilir hale gelmesini sağlamış olabileceğini göstermektedir.

Mutasyon, ormanlardan uzak bir hayata uyum sağlayan ve Afrika’daki çorak savanlara giden erkek hominidlerin döneminde gerçekleşmiştir.

Atalarımızın fizyoloji ve iskeletinde meydana gelen, bizi primatlardan ayıran bu değişim büyük ayaklar, güçlü gluteal kaslar ve uzun, yaylı bacaklar geliştirmemizi sağladı.

Sonuç olarak, ilk hominidler uzun mesafeleri bitkin düşene kadar koşabilir hale geldiler.

Araştırmacılar, insanların gelecek nesillerin hayvan hücrelerini kaplayan şeker moleküllerini nasıl işlediğini değiştiren eski bir hastalığa tepki olarak CMAH'ın işlevini kaybettiğine inanıyorlar.

Bu tek değişikliğin, kanser ve tip 2 diyabet riskimizi arttırmaktan bağışıklığımızı güçlendirmeye kadar her şeyi etkilediği düşünülüyor.

Bilim insanları, CMAH genin işlevsel kaybının insan evrimini nasıl etkilediğini araştırmak için fareler üzerinde çalıştılar.

CMAH'den yoksun bırakmak için kas distrofisine eğilimli fareler tasarlandı ve hayvanları koşu bandı ile koşu tekerleri üzerinde koşarken gözlemledi.

Araştırmacılar, CMAH olmayan farelerin kontrol farelerinden daha geç yorulduğunu, mitokondrilerin daha verimli bir şekilde emildiğini ve arka bacak kaslarının daha büyük olduğunu tespit ettiler.

Her ne kadar fareler üzerinde test edilmiş olsa da çalışmanın CMAH kaybının avcı-toplayıcı atalarımıza avantaj sağlamış olduğuna dair güçlü bir işaret verdiği belirtiliyor.

Kaynak: sputniknews


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Bültenimize Kaydolun

Bültenimize Kaydolun

Spor, diyet ve yaşamla ilgili gönderdiğimiz blog bültenimize ücretsiz kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurun.