Gündem

Bir Genetik Mutasyon İle Dayanıklı Koşucu Haline Gelmiş Olabilirsiniz!

ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanı ilginç bir çalışmaya imza attılar.
8 Ocak 2019,   1 Yorum
Bir Genetik Mutasyon İle Dayanıklı Koşucu Haline Gelmiş Olabilirsiniz!

Çok eski bir hastalık sonucu bir gende meydana gelen işlev kaybının önemli değişikliklere yol açtığı düşünülüyor.

ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanlarının yapmış oldukları çalışmalara göre ortalama 2-3 milyon yıl öncesinde atalarımızın geçirmiş oldukları bir genetik mutasyon sayesinde CMAH geninde fonksiyonel bir kayıp yaşandı ve bu kayıp da çok önemli değişikliklere neden oldu.

Çalışmaları neticesinde bu genin değişime uğraması sebebi ile insanların diğer canlılara göre daha uzun mesafe koşabilir hale gelmesini sağlamış olabileceğini göstermektedir.

Mutasyon, ormanlardan uzak bir hayata uyum sağlayan ve Afrika’daki çorak savanlara giden erkek hominidlerin döneminde gerçekleşmiştir.

Atalarımızın fizyoloji ve iskeletinde meydana gelen, bizi primatlardan ayıran bu değişim büyük ayaklar, güçlü gluteal kaslar ve uzun, yaylı bacaklar geliştirmemizi sağladı.

Sonuç olarak, ilk hominidler uzun mesafeleri bitkin düşene kadar koşabilir hale geldiler.

Araştırmacılar, insanların gelecek nesillerin hayvan hücrelerini kaplayan şeker moleküllerini nasıl işlediğini değiştiren eski bir hastalığa tepki olarak CMAH'ın işlevini kaybettiğine inanıyorlar.

Bu tek değişikliğin, kanser ve tip 2 diyabet riskimizi arttırmaktan bağışıklığımızı güçlendirmeye kadar her şeyi etkilediği düşünülüyor.

Bilim insanları, CMAH genin işlevsel kaybının insan evrimini nasıl etkilediğini araştırmak için fareler üzerinde çalıştılar.

CMAH'den yoksun bırakmak için kas distrofisine eğilimli fareler tasarlandı ve hayvanları koşu bandı ile koşu tekerleri üzerinde koşarken gözlemledi.

Araştırmacılar, CMAH olmayan farelerin kontrol farelerinden daha geç yorulduğunu, mitokondrilerin daha verimli bir şekilde emildiğini ve arka bacak kaslarının daha büyük olduğunu tespit ettiler.

Her ne kadar fareler üzerinde test edilmiş olsa da çalışmanın CMAH kaybının avcı-toplayıcı atalarımıza avantaj sağlamış olduğuna dair güçlü bir işaret verdiği belirtiliyor.

Kaynak: sputniknews

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

  • MEHMET DURA
    24 Kasım 2019 Pazar, 18:45

    Bu anlatımlar sadece varsayımdan ibaret bizim aslında yapamayacağımız hiç bir şey yok ateş üzerinde yürüme yani acıya dayanıklılık saatlerce yorulmadan koşma dayanıklılık suyun altında uzun süre nefes almadan durma düşünce gücü ve dayanıklılık her şey beyinde bitiyor insan beynini nasıl kullanması gerektiğini çözdüğü taktirde bütün bu soruların cevabını almış olacağız mesela bir dil öğrenmek kendimden bahsedeyim şimdi orta okulda 3 yıl lisede 3 yıl üniversitede 2 üniversite okudum 4 yıl da buradan 10 yıl İngilizce eğitimi gördük ne oldu sadece kelime ezberlemeden öteye geçemedim karşımda biriyle İngilizce konuşmaya kalksam tarzan oluyorum :D yada mağara adamı bu iş bu kadar zor mu? tabi ki değil nasıl çalışacağın beynini nasıl kullanacağın ile alakalı bilim adamları artık uyandı beyni nasıl etkin kullanabiliriz olgusuna yöneldiler.Bu işi çözdüğümüzde hepimiz birer yüzücü koşucu dil bilimci olabiliriz.

     Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın