Gündem

Kanseri Erken Teşhis Edebilecek Nefes Testi İngiltere'de Denenmeye Başladı!

Çağımızın en büyük hastalığı olan kansere erken tanı koyacak olan nefes testi İngiltere'de denenmeye başlandı.
7 Ocak 2019,   0 Yorum
Kanseri Erken Teşhis Edebilecek Nefes Testi İngiltere'de Denenmeye Başladı!

İngiltere’de bir hastanede kanser teşhisinde kullanılacak nefes testi denenmeye başlandı. Nefes biyopsisi denilen cihaz ile hastaların nefesindeki moleküller ile kanser belirtilerinin tespit edilmesi hedefleniyor.

İngiliz bilim insanlarının geliştirdiği yeni cihaz sayesinde, kanser teşhisinde biyopsiye önemli bir alternatif olacak ve taramada görülemeyecek kadar küçük tümörleri de tespit edebilecek. Bu teknoloji sayesinde yılda 10 bin insanın hayatının kurtarılacağı düşünülüyor.

Cambridge'deki Addenbrooke Hastanesi'nde 2 yıl sürecek olan deneme, kanser hastalarının yanı sıra sağlıklı insanların da dahil olduğu 1500 kişi üzerinde yapılacak.

Başlangıçta yemek borusu ve mide kanseri şüphesi olan hastalarda yapılacak denemeler; daha sonra prostat, böbrek, karaciğer, pankreas ve idrar kesesi kanserlerini de kapsayacak şekilde genişletilecek.

Denemeler, İngiltere'nin Kanser Araştırmaları Vakfı (Cancer Research UK) ile cihazı geliştiren İngiliz şirketi Owlstone Medical'ın ortak çalışması olarak yapılıyor.

Cihazın kullanımı için denekler cihaza 10 dakika üfledikten sonra elde edilen ve uçucu organik bileşikler (UOB) olarak adlandırılan moleküller incelenmek üzere laboratuvara gönderilecek. Cihaz, nefesteki partikülleri analiz ederek birkaç gün içinde sonuç veriyor. Klasik yöntem olan biyopsinin sonuç vermesi için ise iki hafta süre gerekiyor. Bu yöntem ayrıca, henüz hiçbir taramada görünmeyecek kadar küçük tümörlerin de keşfedilebilmesini sağlıyor.

Owlstone Medical şirketinin kurucusu ve yöneticisi Billy Boyle, “ Teknolojimiz, nefesteki UOB'leri tespit etmede oldukça etkili oldu… Çeşitli kanser hastalarında erken teşhis sağlama gibi önemli bir konuda bunu uygulamaya çalışıyoruz" dedi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın