Zerdeçal Mucizesi

Son yıllarda önemli etkileri nedeniyle hayatımıza hızlı giriş yapan zerdeçal basında da en çok bahsedilen ürünler arasında yer almaktadır.

Zerdeçal Nedir?

Son yıllarda önemli etkileri nedeniyle hayatımıza hızlı giriş yapan zerdeçal basında da en çok bahsedilen ürünler arasında yer almaktadır. Zerdeçal, Hint Safranı olarak da bilinir ve anavatanı Güney Asya'dır. Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş olmak üzere Asya'nın tropik bölgelerinde yetişir. Köri sosu yapımında ve hardal yapımında kullanılmaktadır.Marko Polo zerdeçalı safranın yerini tutan ama safran olmayan bir sebze olarak tanımlamıştı.

Zerdeçalın Tadı ve Kullanım alanları

Hafif bir aroması ve keskin bir de tadı vardır. Hint mutfağını, Güney Asya yemeklerini seviyorsanız zaten çoktan tanışmışsınız demektir. Zerdeçalı aynı zamanda ipek kumaşların boyanmasında ve kına yapımında da kullanmaktadırlar. İlk kez Hindistan’da boya olarak kullanılmıştır. Eskiden turnusol kağıdı yerine zerdeçal kullanılmaktaydı. Çin’de depresyon önleyici olarak doğal tedavi yönteminde de kullanılmaktadır. Bir İspanyol klasiği olan “Paella” yemeğinde de kullanılır.

Neden Zerdeçalın Tüketmeliyiz

Taze zerdeçalın içeriğinde C ve B6 vitamini oldukça fazla bulunmaktadır. Lif, demir, manganez, potasyum, magnezyum, fosfor açısından da çok zengindir. Zerdeçalın en önemli yararlarını kanseri önlemek, ateş düşürmek, sindirimi rahatlatmak, yaşlanmayı geciktirmek şeklinde sıralayabiliriz.

Zerdeçal

Zerdeçalın Faydaları

  1. Yüksek miktarda antioksidan içerir.
  2. İçeriğinde bulunan curcimin (yaklaşık zerdeçalın %30 unu oluşturur) sayesinde her türlü kanser tedavisi ve önlenmesinde önemli rol oynar. Tümör büyümesine neden olan protein türü için yavaşlatıcı özelliğinden dolayı kanserin yayılmasına neden olan metastazı yavaşlatmaktadır.
  3. Karaciğerde biriken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
  4. İçindeki yine curcimin ve B6 sayesinde kalp sağlığınıza destek verir.
  5. Yapılan araştırmalarda curcimin sayesinde depresyon gibi ruhsal dalgalanmalara yardımcı olduğu gözlenmiştir.
  6. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.
  7. C ve E vitaminlerinden daha yüksek etkiye sahip olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır.
  8. Yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Vücuttaki insülin direncini önler.

Zerdeçal

Zerdeçal ile İlgili Araştırmalar

ABD'de New York Üniversitesi'nde fareler üzerinde yapılan araştırmalarda bir grup farenin önce yüksek ses ile korkmaları sağlandı. Korkan fareler de donup kalma gözlendi. İkinci aşamada belirli bir süreden sonra hepsine yiyecek verildi. Ses ile korkmaları sağlandı ve hepsi tekrar korktular. Üçüncü aşamada bir gruba zerdeçallı yiyecek verildi. Tekrar deneme yapıldığında ise zerdeçallı yemek yiyenlerin sese karşı donma göstermediği gözlendi. Sonuçta zerdeçalın kötü anıların ortadan kaldırmaya etkili olduğu sonucuna varıldı. Bilim adamlarının, bu sonuçlar çerçevesinde travma sonrası psikolojik sorunları bulunan hastalarda yeni tedavi yöntemlerini geliştirmeye teşvik etmiştir.

Bazı iltihaplanmaların da hafıza ile ilgili olduğunu da vurgulayan bilim adamları bu sebepten dolayı da zerdeçalın iltihap giderici olduğunu belirtmektedirler.

Başka yapılan araştırmalarda da Alzheimer hastalığı bulunana hastaların zerdeçalın içeriğindeki bileşenler nedeniyle beyin faaliyetlerinde iyileşmelerinin de olduğu gözlenen faydaları arasındadır.

Zerdeçalı yemek ve çorbalarınızda, pilav, makarna ve salatalarınızda baharat olarak kullanabilirsiniz.

Bol sporlu ve sağlıklı günler!

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ