Bir Öğünde 6 Taneden Fazla Patates Kızartması Tüketilirse Ne Olur?

Patates, besin olarak oldukça sağlıklıdır ancak kızartılmış halde, özellikle dışarıda ve çok kullanılan yağlarda, tüm vitamin ve mineralini kaybeder.

Harvard Üniversitesi Epidemiyoloji ve Beslenme Profesörlerinden Eric Rimm’in New York Times’da yayınlanan yazısında, "bir öğünde en fazla altı adet kızarmış patates yememiz gerektiğini" söyledi.

Patatesin kendisi besin olarak sağlıklıdır, ancak yağda kızartıldığı takdirde hem kalorisi yükselir hem de vitamin ve mineralleri kızarırken kaybolur.

Bir diğer önemli hususta dışarıda kızartılan patatesin hangi yağda kızartıldığı da önemlidir.

Normalde orta boy bir patatesin kalorisi 1 dilim ekmeğe eşdeğer olmasına rağmen bir porsiyon kızarmış patates yaklaşık olarak 250-270 kaloridir.

Bu nedenle patatesi fırında, püre, salatalarda sağlıklı bir şekilde ama yine de porsiyon kontrollü olarak tüketilmesi önerilmektedir.

patates-kizartmasi-zararlari

Zaten bu yıl içerisinde Avrupa’daki tüm restoran ve büfeler, mutfaklarında kanserojen olarak sınıflandırılan akrilamid maddesinin belli sınır değerlerin altında kalmasını sağlamakla yükümlü. AB Komisyonu'nun yürürlüğe giren yeni akrilamid düzenlemesi, patates ve ekmek gibi gıdaların fazla kızartılması veya pişirilmesini yasaklamaktadır. Akrilamid, nişasta içeren gıdalardaki şeker ve asparajin gibi aminoasitlerin yüksek ısıda kızartılması, kavrulma, közlenme ve pişirilmesi sonucu ortaya çıkan bir madde. Patates ve tahıl ürünleri ile kahve de bu gıdalardan biri. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) akrilamidin her yaş grubu için kanser riskini artırttığını onaylamıştı.

patates-kizartmasi-kanserojen-madde

Patatesin Faydaları Nelerdir?

Patates suyu kan şekerini dengelemede, reflü ve idrar yollarında taş oluşum riskini önlemede yardımcıdır.

Patatesin içeriğinde B6, A, C, K ve E vitaminleri bulunmaktadır. Folat açısından zengindir. Potasyum deposudur. Kalsiyum, demir, magnezyum, bakır, manganez içerir.

Lif açısından zengindir. Kabızlığa karşı etkilidir.

Kolon kanserine karşı koruyucudur.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ