Spor Yaparak IQ Arttırılabilir mi?

Fiziksel hareketlerin, beyin fonksiyonlarıyla bir bağlantısı var mı? Spor yaparak IQ arttırılır mı? Bu soruların cevabını sizleri için ele aldık.

IQ ile sporun da alakası mı olur diye sorabilirsiniz ancak yapılan araştırmalar ilişkili olduğunu gösteriyor.

Önce psikologların, sonra nörologların devreye girip araştırması sonucunda fizik ile zihnin arasında bir bağ kuruldu. Araştırmalar; refleks dışında yapılan tüm planlı hareketlerin (hareketin nasıl başlayacağı, nasıl gelişeceği ve nasıl sonuçlanacağı) zihni yoğun bir şekilde çalıştırdığını gösterdi.

Almanların yaptığı bir araştırmaya göre, orta derecede egzersiz yapmak, örneğin bahçe işleri ile uğraşmak, bireyin beyninin aynı yaş grubundaki kişilere göre %50 daha az bilişsel bozulmaya uğradığını ortaya çıkardı. Tabi ki sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de benzer sonuçlar elde edilen bu çalışmalar, okula yürüyerek giden çocukların, arabayla giden çocuklara oranla derslere daha iyi konsantre olduğunu ve sınavlarda daha başarılı olduğunu söylüyor. 

Yetişkinlerde dahil olmak üzere beslenme ve spor yaparak IQ'sünü arttırabilmektedir.

Neden Spor Beynimizi Daha İyi Çalıştırıyor?

Doğru nefes. Spor esnasında nefes alıp verişlerimiz normale dönüyor ve aldığımız oksijenin kalitesi de artıyor. Kaliteli oksijen de kandaki yoğunluğu arttırarak beyne gidip beyindeki hücreleri olumlu yönde etkiliyor. Bu da beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, spor yapan farelerin beyin hücrelerinin arttığı ve ölmek üzere olanlarınsa düzelme gösterdiği saptanmış. Bu da yaşlandıkça ölen beyin hücrelerimizin sporla kurtarılabileceği ihtimalini doğuruyor.

spor-yaparak-iq-arttirimi

Bilim insanları, yapacağınız bir toplantı ya da önemli bir iş öncesinde orta ağırlıkta yapmış olduğunuz kardiyonun zihinsel performansınızı arttırdığını belirtiyor.

Sadece yapmanız gereken 30 dakikalık bir koşu

Koşmayı sevmiyorsanız o zaman yürüyebilir ya da dans edebilirsiniz. Harekete başladıktan birkaç hafta sonunda zihninizin açıldığını, hafızanızın kuvvetlendiğini ve hatta dengenizin bile arttığını hissedeceksiniz.

Ayrıca B vitamini ve E vitamini açısından zengin olan besinleri tüketmek de zihninizi geliştirmeye destektir. Muz, balık, mercimek, yeşil sebzeler, fındık gibi…

Ayrıca hafızanızı zorlayabileceğiniz bulmacalar çözüp, yabancı dil öğrenmeye çalışarak da zihninizi geliştirebilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ