Yaktığımız Yağlar Nereye Gidiyor?

Diyet yaparken verdiğimiz yağların nereye gittiğini sizler için bu yazımızda ele aldık. BBC'de yayınlanan makalede oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Kilo verirken en büyük hedefimiz yağ yakmaktır. Tartı zamanında yağdan kilo kaybettiğimizde seviniyoruz da peki bu giden yağlar nereye gidiyor?

Hiçbir şey yoktan var olmadığına, vardan yok olmadığına göre bu yakılan yağlar bir yere gidiyor. Yağ yakımı gerçekten de biyokimyasal süreçler neticesinde gerçekleşiyor.

Avustralyalı eski fizikçi Ruben Meerman, 15 kilo verdiğinde bu yağların nereye gittiğini merak etmiş ve Andrew Brown adlı bir yağ araştırmacı ekibi kurmuş ve araştırmalara başlamış.

Önce kimyasal formül;

C55H104O6+78O2 –> 55CO2+52H2O+enerji

Bir molekül trigleserit yani vücudumuzdaki temel olan yağ yakıldığı zaman yukarıdaki formüle göre karbondioksit, su ve enerji ortaya çıkmaktadır.

Örneğin 10 kiloluk bir yağı yakabilmek için 29 kilo oksijen alıp, 28 kilo karbondioksit ve 11 kilo da su ortaya çıkarıyorsunuz.

Sonuç olarak ne kadar çok oksijen alıp karbondioksit verirsek o kadar çok kilo kaybediyoruz. Koşu ya da diğer kardiyo etkinliklerinde bu çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Araştırma ekibinden New South West Üniversitesi'nden Ruben Meerman ve Andrew Brown, "Bu sonuçlar akciğerlerin bize kilo vermede en büyük boşaltım organı olduğunu gösteriyor." Açıklamasında bulunuyor.

Bilim insanları, "Kilo vermek yağ hücreleri içinde depolanmış karbonun açığa çıkmasını gerektirir, bu nedenle genelde duyduğunuz 'az yiyin-cok hareket edin' öğüdünü takip etmek gerek" diyor.

Yağ yakımı esnasında oluşan su da vücuttan idrar, terleme yoluyla dışarı atılıyor.

Çoğu kişinin bildiğinin tersine yani yağın dışkı ya da kasa dönüştüğü aslında doğru değil.

Yağların yerini kasların alma süreci farklı. Yağlar direkt olarak kasa dönüşmüyor, kasların ayrı bir şekilde geliştirilmesi ile gerçekleşiyor.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ