Sağlıklı Yaşam ve Spor

Duruş Bozukluğuna İyi Gelen Yoga Hareketleri Nelerdir?

Bazen yürürken veya ayna karşısında fark ettiğimiz duruş bozukluğu sorununu bu yoga hareketleri ile giderebilirsiniz.
2 Ocak 2019,   0 Yorum
Duruş Bozukluğuna İyi Gelen Yoga Hareketleri Nelerdir?

Bütün gün masa başında çalışmak, kambur durmamıza ve duruş bozukluklarına sebep olmaktadır. Düzenli olarak uygulayacağınız bazı yoga hareketleri sayesinde kısa sürede daha dik bir pozisyona dönebilirsiniz. Duruş bozuklukları düzeltilmediği takdirde ileride kalp ve akciğer problemlerine de sebebiyet vermektedir.Bütün gün masa başında çalışmak, kambur durmamıza ve duruş bozukluklarına sebep olmaktadır. Düzenli olarak uygulayacağınız bazı yoga hareketleri sayesinde kısa sürede daha dik bir pozisyona dönebilirsiniz. Duruş bozuklukları düzeltilmediği takdirde ileride kalp ve akciğer problemlerine de sebebiyet vermektedir.

cow-face-hareketi

1. Cow Face Arms

Bu pozu ofiste sandalyenizde de yapabilirsiniz. Sandalyede sadece uygularken her iki ayağınızı birbiri ile yakın tutmaya özen gösterin. Yerde oturarak yaparken rahat bir oturma pozisyonunu aldıktan sonra sağ kolunuzu yukarı kaldırın, dirseğinizi bükün ve sağ parmaklarınızı arkanıza getirin. Sol kolunuzu arkaya yaslayın, sol parmaklarınız ile sağ parmaklarınızı birbirine uzatın. Eğer birbirini tutabiliyorsa ellerinizi parmaklarınızı kenetleyin. Dirseklerinizi geri çekin, biraz nefes alışverişinden sonra diğer kolunuz ile tekrar edin.

camel-hareketi

2. Camel Pozu

Matınızın üzerinde yere diz çökün. Dizler arasında 15-30 cm aralığında bir açıklık bırakın. Dizlerinizin üzerine doğru kalkın. İki elinizi kalçanızın iki yanında olacak şekilde kalçanızı öne doğru itin. Üst gövde sabit kalacak şekilde kalçadan hareket ederek nefes alın ve omuzlarınızı geriye alıp gövdenizi yukarı doğru uzatın. Dirseklerinizi birleştirerek arkaya doğru eğilin. Göğüs kafesinizi yukarı doğru esnetin. Nefes verirken elleriniz ayak topuklarınızda olsun.

cobra-pose-hareketi

3. Cobra Pozu

Yere yüz üstü uzanın. Ayaklarınız hafif aralık olmalıdır. Avuç içlerinizi omuzlarınızı yanına gelecek şekilde yere getirin. Yavaş bir şekilde kuyruk sokumundan esnemeye başlayın ve göğsünüz ile başınızı yuları doğru çekmeye başlayın. Sırtınızı zorlamayacak pozisyonda kollarınızı esnetmeye devam edin. Bu duruşta üç nefes alışverişinde bulunun.

plank-pose-egzersizi

4. Plank Pozu

Ayaklar kalça genişliğinde açık olacak şekilde kollarınız ise omuzlarınız ile aynı hizada olacak şekilde kol ve ayaklarınızın üzerinde duruyorsunuz. Hareket esnasında ayak parmak uçlarında ve bacaklarınız da düz bir çizgi haline olmalıdır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yoga Stüdyoları

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın