Diyet ve Beslenme

Hızlı Yemek Yeme Alışkanlığı

Yemeği hızlı tüketmek ne kadar sağlıklı? Peki yemek yeme alışkanlıklarımız ne olmalı? Bu soruları sizler için ele aldık.
27 Aralık 2018,   0 Yorum
Hızlı Yemek Yeme Alışkanlığı

Hep bir koşturmaca, hep bir yere ya da birşeylere yetişme telaşı… Hal böyle olunca da bu bizim yemek düzenimizde de hıza ve telaşa sebep oluyor. Oysa yemeği belirli bir hızda yemek ve sindirerek tüketmek vücuda sağlık da kazandırıyor.

Sindirim aslında hiç sanıldığı üzere mide de değil ağızda başlamaktadır. Ağızda çiğnediğimiz besin maddeleri bölünüp tükürük ile karıştığında tükürüğün içinde bulunan enzimler sindirime yardımcı olur. Mide sindirime de hazır hale gelir. Hızlı yemek tüketimi ise besin maddeleri mideye tam sindirilmemiş ve büyük parçacıklar halinde ulaşır. Mide de bunları sindirebilmek adına daha verimli çalışmak zorunda kalır, sonucunda da hazımsızlık, dolgunluk ve şişlik gibi sorunlar ortaya çıkar.

Yediğimiz ve yuttuğumuz besin maddeleri mide tarafından karşılandıktan sonra beynin doyma merkezini uyarması ise 20 dakikalık bir zaman dilimine eşittir. Hızlı yemek tükettiğimizde ise beyne giden mesaj da gecikir. Doyma merkezi uyarıldığında ise artık zaten çok fazla yemek tüketmiş oluruz.

Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Remzi Beştaş’a göre ise yemek yeme esnasında yapmamız gerekenleri;

1. Beslenme ortamının rahat olması,

2. Ara öğünler ile açlığı dengeleme,

hizli-yemek-yemek

3.Yemeklerin çok sıcak olmamasına dikkat edilmesi,

4. Yemek yerken bilinenin aksine muhabbet edilmesi,

5. Her lokmada çatal ve bıçağı bırakıp diğer lokmada tekrar alınması,

hizli-yemek-yeme-aliskanligi

6. Televizyon karşısında yemek yememeye özen gösterilmesi,

7. Stresli iken yemeğe oturulmaması,

gibi maddeler ile sıralamaktadır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın