Vücutta Kilo Verdiren Baskı Noktaları

Çin tıbbı tekniklerinden olan akubası ile stres kontrolü yapabilir ve aynı zamanda iştahınızı kontrol edebilirsiniz.

Akubası, vücut boyunca dolaşan yaşam enerjisi kavramına dayanan geleneksel Çin tıbbı tekniğidir.

Vücudumuzda bulunan baskı noktaları organlarımız ile bağlantılıdır. Parmak baskısı yöntemini kullanarak stres seviyesini azaltıp iştah ve açlığınızı kontrol edebilirsiniz.

Yapmanız gereken baskı noktasına önce hafif bir masaj uygulamak ve ardından da o noktanıza basınç uygulamanız. Sonrasında da hafifçe masaj yaparak bitirmek.

akubasi-kulak-baskisi

Kulak Noktası

Bu baskı noktası iştahı kontrol etmede etkili noktalardan biridir. Bu noktayı bulabilmek için baş parmağınızı, kulağınızdaki küçük üçgen şeklindeki kapakçığa yerleştirin. Sonra ağzınızı açıp kapayarak hareketinin en çok olduğu noktayı belirleyin. Bu noktaya, günde iki kere, 1 ile 3 dakika arası baskı uygulayın. Parmak basısı uygulamasında kulaklar, eller ve ayaklar kilo vermenizde en etkili olan yerlerdir.

üst-dudak-baski-noktasi

Üst Dudak Noktası

Bu baskı noktası üst dudağınızla burnunuz arasındaki bölgenin ortasında bulunur. Bu noktaya günde iki kez, aç veya stresli hissettiğiniz zaman 1 ile 5 dakika arası baskı uygulayın.

akubasi-diz-noktasi

Diz Noktası

Bu noktaya uygulayacağınız baskı sindiriminizi hızlandırmakla beraber regl ağrınızın azalmasına da yardımcı olacaktır. Dizdeki bası noktası dizkapağının 5 cm altında bulunur. Her gün işaret parmağınızla 2 dakika bu noktaya baskı uygulamak, midenizin çalışmasını düzenleyecektir.

akubasiü-dirsek-noktasi

Dirsek Noktası

Bu noktayı bulmak için dirseğinizdeki eklemden başparmağınız genişliğinde bir mesafeyi dirseğinizin içine doğru getirin. Her gün başparmağınızla 1 dakika boyunca uygulayacağınız basınç vücudunuzdaki fazla ısı ve nemi atmaya, bağırsaklarınızı çalıştırmaya ve vücudunuzun ödem tutmasını engellemeye yardımcı olur.

akubasi-ayak-bilegi-noktasi

Ayak Bileği Noktası

Bu nokta bacağınızın iç tarafında, ayak bileğinizin 5 cm üstünde bulunur. Her gün 1 dakika basınç uygulayın ve yavaşça baskı yapmayı bırakın. Hamile kadınlara bu baskı noktasını kullanmak önerilmemektedir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: Brightside.me

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ