Diyet ve Beslenme

Spordan Önce Pancar Suyu Beyni Güçlendiriyor

Spordan önce alınması gereken besinlerin başında pancar suyu geliyor. Pancar suyunun faydası ise, beyni güçlendirmesi.
25 Aralık 2018,   0 Yorum
Spordan Önce Pancar Suyu Beyni Güçlendiriyor

Journals of Gerontology Series A’da yayınlanan makalede spordan önce tüketilen pancar suyunun beynin gençleşmesini sağladığı belirtiliyor.

Çalışmaya düzenli olarak spor yapmayan ve yüksek tansiyona sahip aynı zamanda tansiyonu düşürmek için iki ilaca kadar alması gereken 55 yaş üzeri 26 katılımcı katılmış.

Denekler 6 hafta boyunca haftada 3 defa ve 50 dakikalık koşu bandı egzersizleri yapmışlar. Katılımcıların yarısı spordan önce 560 mg nitrat içeren pancar suyu takviyesi almış ve 6 haftanın sonunda tüm katılımcıların MRI kullanılarak beyin fonksiyonları ölçülmüş.

pancar-suyu-faydalari

Pancar suyu kullanan yetişkinlerde daha güçlü somatomotor korteks görülmüş ve genç yetişkinlerde ise beyinlerinde sıklıkla bulunan düzeyde somamotor ve insular korteks bağlantısı elde edilmiş. Araştırmacılar somatomotor korteksin kaslardan gelen sinyalleri alıp işlediğini, sporun bu işlemi güçlendirdiğini ve pancar suyundaki nitratların iyileşmeyi arttırdığı hipotezine sahipler. Çünkü nitratlar nitrik okside dönüşerek beyne daha fazla oksijen iletilmesini sağlıyorlar. Araştırmacılar pancar suyu ve beyin sağlığı arasındaki fayda ilişkisine dair daha fazla bilgi edinebilmek için daha geniş bir grupla daha fazla veri toplanması gerektiğini söylüyorlar.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın