Diyet ve Beslenme

Brokoli Nasıl Tüketilmelidir?

Vitamin deposu olan brokoli kansere de iyi gelmektedir. Fakat yanlış pişirildiği taktirde besin değerlerini kaybedebilir.
20 Aralık 2018,   0 Yorum
Brokoli Nasıl Tüketilmelidir?

Oldukça besleyici bir yapıya sahip olan brokolinin vücudumuza faydaları sandığımızdan çok daha fazladır. Brokoli İtalya ile özdeşleşmiş bir sebzedir ve dünyaya yayılması 1900’lü yıllarda gerçekleşmiştir. Brokolinin içinde bulunan besin öğeleri ve mineraller sağlık için olmazsa olmazlardır. 

brokoli-yararlari-nelerdir

Brokolinin Yararları Nelerdir?

Brokoli, vitamin deposu ve antioksidan olma özelliğinin yanı sıra ‘’glukosinolatlar’’ denen etkili bileşenleri de içeriyor. Bu bileşiklerden özellikle “sülforafan” ve“indol-3-karbinol”ün; kolon, prostat, rektum, mide, meme ve akciğer kanserleri vakalarında etkilidir.  

Antibiyotik özellik, kalp damar sağlığını koruyucu, kalp krizini önleyici, kolesterol düşürücü, tansiyon düşürücü, antioksidan, şeker hastalığı komplikasyonlarını önleyici etkileri bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Brokoli yüksek miktarda lif içermektedir. Bu da bağırsaklardaki yararlı bakterileri besler. Vücudumuzda yararlı bakterilerin artması da çok önemlidir.

Ayrıca brokoli filizi ve brokoli özütleri verilerek yapılan deneysel çalışmalarda da kanser değerlerinde düzelmeler gözlenmiştir.

Ancak su içinde kaynatılarak pişirilen brokoli özelliklerini de yitirmektedir.

brokoli-nasil-pisirilir

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek brokolinin pişirilmesi ile ilgili olarak;

“Suyun içinde kaynatarak pişirdiğimiz brokoli tüm bu özelliklerini maalesef yitirmiş oluyor. Dolayısıyla bilimsel gözlemlere göre yapılan öneri; buharda birkaç dakikalık pişirme şekli veya çiğ tüketimidir. Çiğ şekilde elde parçalayıp 30 dakika bekledikten sonra zeytinyağı ve limon ile çok başarılı ve güçlü bir detoks hazırlanmış olur”

Önerisinde bulunmaktadır.  

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın