HIIT Antrenmanı: Hem Kısa Sürede Forma Girebilir Hem de Yaşlanma Sürecini Yavaşlatabilirsin

HIIT (High Intensity Interval Training / Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antreman) atletizm antrenörleri tarafından iyi koşucular yetiştirilmek üzere uygulanmaya başlamıştı.

HIIT ile Yağ Yakmak

Popüler antremanlardan biri olan HIIT antremanı ile daha fazla yağ yakabilir, dayanıklılık ve gücünüzü arttırabilirsiniz.

HIIT (High Intensity Interval Training / Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antreman) atletizm antrenörleri tarafından iyi koşucular yetiştirilmek üzere uygulanmaya başlamıştı. HIIT egzersizleri düşük ve yüksek yoğunluklu egzersizlerin dönüşümlü olarak ve arka arkaya uygulanmasıdır. Yüksek yoğunluklu çalışma sonrasında vücut güçlenir ve yağ yakımı da hızlanır.

HIIT antremanlarında esas temel Anaerobik ve Aerobik (Oksijensiz ve Oksijenli ) çalışma kaynağının olmasıdır.

Düşük yoğunluklu egzersizlerde vücudumuz karbonhidrat, yağ ve proteinleri yakmak için oksijen kullanır. Yüksek yoğunluklu egzersiz esnasında ise dokulara yetecek kadar enerji üretecek oksijen sağlanamaz. Bu nedenle düşük yoğunluklu egzersizde oksijen üretimi ile harekete devam edersiniz ancak yağ depolarını çalıştırmazsınız. Yüksek yoğunluğa geçtiğiniz zaman ise oksijensiz çalışmaya geçersiniz. Devreye laktik asit girer. Sonrasında da "Afterburn Etkisi" sayesinde antreman sonrasında bile %10 daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

HIIT Cardio

HIIT ile daha hızlı Yağ Yak

Yapılan araştırmalarda HIIT antremanını uygulayan kişilerin 8 hafta sonunda yağ oranlarını %2 azalttığını gösterdi. 20 dakika boyunca 12 saniye hızlı 8 saniye yavaş spor yapan kadınların da 40 dakika boyunca koşu bandında kardiyo çalışan kadınlara kıyasla 6 kat daha fazla yağ kaybettiklerini de gösterdi.

Cell Metabolism dergisinde yayınlanan Mayo Clinic bilim insanlarının yaptığı çalışmalar da ise proteinin arttığını ve yaşlanmanın azaldığı yönünde:

Eşit sayıda erkek ve kadın katılımcılar iki gruba ayrıldı. 18-30 yaş genç grubu ve 65-80 yaş büyükler grubu. 12 hafta devam edecek değişik egzersiz türüne göre üç gruba daha ayrıldılar.

Birinci grup: Üç gün bisiklet sürme, iki gün koşu bandında yürüme ve HIIT egzersizleri

İkinci grup: Haftada iki kez üst ve alt beden egzersizleri dayanıklılık antremanları

Üçüncü grup: Kombinasyon yapıldı. Haftada beş gün egzersiz birinci gruptan daha az bisiklet sürme ikinci gruptan ise daha az ağırlık kaldırma.

Sonuçlar ise şu şeklide ;

  • 12 hafta sonunda tüm gruplarda iyileşme gözlendi.
  • HIIT antremanını uygulayanlarda ise genç yaş grubunun vücudun enerji üretimine yardımcı olan mitokondriyal kapasitelerinde %49, büyük yaş grubunda ise %69 artış gözlendi.
  • HIIT grubunun (genç ve büyük grup olarak) insülin hassasiyetlerinin artışı, diyabet risklerinin düştüğü,
  • HIIT grubunun (genç ve büyük grup olarak) kas hücreleri yaratan proteinlerin inşasına yardımcı ribozom aktivitesinin arttığı gözlendi.

HIIT Kardiyo

Araştırma sonucunda Dr. Sreekumaran Nair "Egzersiz, özellikle de yüksek yoğunluklu interval antrenman, protein üreten ribozomları iyileştirdi, protein üretimini artırdı ve kaslardaki protein miktarını zenginleştirdi."  diye açıklamada bulundu.  Hücrelerin enerji üretimine yardımcı olan proteinlerin üretiminin artması yaşla ilişkili hücre değişimlerini de tersine çevirmede etkili olmaktadır.

Sports & Merits anlaşmalı spor merkezlerimizden uzman kişiler ile kendinize uygun bir HIIT programı oluşturabilirsiniz.

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ