Gerçek Başarı Nerede?

Toplumda para başarıyla eşit tutulur. Para varsa birey zengin yoksa fakir sayılır. Doğada her türlü zenginlik var ama para yok. O zaman doğa fakir mi? Güneş, ay, yıldızlar, ağaçlar, nehirler ve denizler fakir mi?

Olmadı dedim yine olmadı. Yine BAŞARAMADIM!

Küçücük hayatımda bana dayatılan örnek insan modelini en ufak bir hata yapmadan insanlara sunmaktı oysa niyetim. Her tökezlediğimde kendimi hor görür, yine başaramadım suçluluğu altında ezilirdim. Oysa toplumsal yaptırımlarla belirlenmiş başarılarım başarısızlıklarımdan daha çok olmasına rağmen hiç kabullenmezdim yenilmeyi, başaramamayı. Hep kazanan olmalıydım. Bu nasıl bir acıydı. Yüreğimin ortasında. Sonra bir nokta geldi. Baktım ki başa çıkamıyorum. Bıraktım peşini başarı denen şeyin. Bana acı veriyorsa yanlıştı çünkü. Acıyla mutluluğun bir ilgisi olmamalıydı. Bu benim kendi içsel yasama aykırıydı. Koyverdim. Üst üste başarısız oldum. Büyüklerim, öğretmenlerim büyük tepki gösterdiler. Artık başaramadıklarımdan zevk almaya başlayıp başarabildiğim çok az şeye odaklandım. Oyun oynadım. Güldüm. Dalga geçtim. O nedenle de hep aykırı oldum. Sonra Başardım. Gerçek başarıyı buldum. O derinlere gömülmüştü. Onu tuttum oradan çıkardım. Kimsenin elimden alamayacağı. Göreceli olmayan. Zaman içinde yeri olmayan. Yüzeysel olmayan. Mantık dışı.

Başarı

Gerçek başarı gelecekte olamaz. O şimdidedir. O bir anlıktır. Gelecekte olan başarıyı elde ettiğinde o artık başarı olmaktan çıkar. Enerjisini tüketir. Sonra yeni bir başarı hedeflersin gelecekte olan. Ve bir an gelir sen tükenmişsindir. O gelecekte hedeflediğin başarıyı çok çalışırsan elde edersin. Ama bunu uzatmak istersin. Zamanı açmak, genişletmek gibi. Olmayınca bu haz anı acıya dönüşür. Bu bir hayal kırıklığı yaratır. Bilinçaltında başarı yenilgiyle kodlanırsa bir sonraki başarın daha da zorlaşır. Başarıyı hedef yapmaktan vazgeçip, başarıyı sadece yaşamak, kendin olmak, kendi özüne dönmek gerçek başarıdır. Gerçek başarı aniden ortaya çıkmaz, zamanla gerçekleşir. Gerçek başarı her zaman verilen emeklerin sonucu olarak meydana gelir. Eğer daima gelecekte yaşarsan ve başarını geleceğe bağlarsan o hiç gelmeyecek. Sen sadece anı yaşarsan ve burada olursan başarı sana gelecek.

Toplumda para başarıyla eşit tutulur. Para varsa birey zengin yoksa fakir sayılır. Doğada her türlü zenginlik var ama para yok. O zaman doğa fakir mi? Güneş, ay, yıldızlar, ağaçlar, nehirler ve denizler fakir mi? Doğa insandan daha başarılıdır ama doğada para yok! Demek ki para başarıya eşit değildir. İnsan paranın başarıya götürebileceğini düşünüp paranın peşine düşebilir ve sonuç olarak başarısız olur. Oysa tam tersi geçerlidir. Sen gerçekten başarılı olduğunda para kendiliğinden gelecektir. O yüzden paranın peşinden koşmak yerine sadece yaptığın işe odaklanarak elinden gelenin en iyisini yap. Mutlulukla yap. Başarı için değil sadece işini yapmak için yap. Kendin olarak yap. Taklit ederek değil, taklit olarak değil. Kendini gerçekleştir. Başarı senin gerçek doğan, gerçek başarı kendin olman.

Kendi başarı potansiyeline daldığında, kendin olarak gerçekleştirdiğin her eylemin başarıdır.

Başarı

Seçim senin. Bu senin hayatın. Başarı hırsı yakıcıdır. Beraberinde kıskançlık kin ve nefret gibi olumsuz duyguları getirir. Sadece sen başarılı olma. Herkesin başarı üslubu farklıdır. Sen kendi tarzınla imzanı at başarıya ve bunu tüm varoluşla paylaş.  O zaman en derinlerinde bir yerde gerçek başarıyı yaşarsın.

Yazar Hakkında

Türker Baloğlu

Türker Baloğlu

Spor, iyi beslenme, longevity, biohacking; özetle sağlıklı yaşama dair her konuyu kafasına takmış Sports&Merits kurucu ortağı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ