Life Style

Gerçek Başarı Nerede?

Toplumda para başarıyla eşit tutulur. Para varsa birey zengin yoksa fakir sayılır. Doğada her türlü zenginlik var ama para yok. O zaman doğa fakir mi? Güneş, ay, yıldızlar, ağaçlar, nehirler ve denizler fakir mi?
16 Kasım 2017,   0 Yorum
Gerçek Başarı Nerede?

Olmadı dedim yine olmadı. Yine BAŞARAMADIM!

Küçücük hayatımda bana dayatılan örnek insan modelini en ufak bir hata yapmadan insanlara sunmaktı oysa niyetim. Her tökezlediğimde kendimi hor görür, yine başaramadım suçluluğu altında ezilirdim. Oysa toplumsal yaptırımlarla belirlenmiş başarılarım başarısızlıklarımdan daha çok olmasına rağmen hiç kabullenmezdim yenilmeyi, başaramamayı. Hep kazanan olmalıydım. Bu nasıl bir acıydı. Yüreğimin ortasında. Sonra bir nokta geldi. Baktım ki başa çıkamıyorum. Bıraktım peşini başarı denen şeyin. Bana acı veriyorsa yanlıştı çünkü. Acıyla mutluluğun bir ilgisi olmamalıydı. Bu benim kendi içsel yasama aykırıydı. Koyverdim. Üst üste başarısız oldum. Büyüklerim, öğretmenlerim büyük tepki gösterdiler. Artık başaramadıklarımdan zevk almaya başlayıp başarabildiğim çok az şeye odaklandım. Oyun oynadım. Güldüm. Dalga geçtim. O nedenle de hep aykırı oldum. Sonra Başardım. Gerçek başarıyı buldum. O derinlere gömülmüştü. Onu tuttum oradan çıkardım. Kimsenin elimden alamayacağı. Göreceli olmayan. Zaman içinde yeri olmayan. Yüzeysel olmayan. Mantık dışı.

Başarı

Gerçek başarı gelecekte olamaz. O şimdidedir. O bir anlıktır. Gelecekte olan başarıyı elde ettiğinde o artık başarı olmaktan çıkar. Enerjisini tüketir. Sonra yeni bir başarı hedeflersin gelecekte olan. Ve bir an gelir sen tükenmişsindir. O gelecekte hedeflediğin başarıyı çok çalışırsan elde edersin. Ama bunu uzatmak istersin. Zamanı açmak, genişletmek gibi. Olmayınca bu haz anı acıya dönüşür. Bu bir hayal kırıklığı yaratır. Bilinçaltında başarı yenilgiyle kodlanırsa bir sonraki başarın daha da zorlaşır. Başarıyı hedef yapmaktan vazgeçip, başarıyı sadece yaşamak, kendin olmak, kendi özüne dönmek gerçek başarıdır. Gerçek başarı aniden ortaya çıkmaz, zamanla gerçekleşir. Gerçek başarı her zaman verilen emeklerin sonucu olarak meydana gelir. Eğer daima gelecekte yaşarsan ve başarını geleceğe bağlarsan o hiç gelmeyecek. Sen sadece anı yaşarsan ve burada olursan başarı sana gelecek.

Toplumda para başarıyla eşit tutulur. Para varsa birey zengin yoksa fakir sayılır. Doğada her türlü zenginlik var ama para yok. O zaman doğa fakir mi? Güneş, ay, yıldızlar, ağaçlar, nehirler ve denizler fakir mi? Doğa insandan daha başarılıdır ama doğada para yok! Demek ki para başarıya eşit değildir. İnsan paranın başarıya götürebileceğini düşünüp paranın peşine düşebilir ve sonuç olarak başarısız olur. Oysa tam tersi geçerlidir. Sen gerçekten başarılı olduğunda para kendiliğinden gelecektir. O yüzden paranın peşinden koşmak yerine sadece yaptığın işe odaklanarak elinden gelenin en iyisini yap. Mutlulukla yap. Başarı için değil sadece işini yapmak için yap. Kendin olarak yap. Taklit ederek değil, taklit olarak değil. Kendini gerçekleştir. Başarı senin gerçek doğan, gerçek başarı kendin olman.

Kendi başarı potansiyeline daldığında, kendin olarak gerçekleştirdiğin her eylemin başarıdır.

Başarı

Seçim senin. Bu senin hayatın. Başarı hırsı yakıcıdır. Beraberinde kıskançlık kin ve nefret gibi olumsuz duyguları getirir. Sadece sen başarılı olma. Herkesin başarı üslubu farklıdır. Sen kendi tarzınla imzanı at başarıya ve bunu tüm varoluşla paylaş.  O zaman en derinlerinde bir yerde gerçek başarıyı yaşarsın.


Yazar Hakkında

  • Neslihan Gül

    Nisan 1972 İstanbul doğumludur. Eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli özel banka ve özel firmalarda halkla ilişkiler konusunda görev aldı. Profesyonel iş hayatı devam ederken her şey yolunda gitmesine karşın içinde yaşadığı eksikliği yağlıboya resim çalışmaları yaparak, kısa öyküler yazarak ve çeşitli kişisel gelişim kitapları okuyarak doldurmaya çalıştı. Çeşitli yazarların bulunduğu öyküler kitabında bir öyküsü yayınlandı. Ancak iş hayatının stresinden kaynaklanan boyun fıtığı nedeniyle gevşeyebilmek için yogaya başlaması gerektiğini düşündü. Çeşitli çalışmalara katılmış olsa dahi gerginliği daha da arttı ve boyun fıtığı ameliyatı olması gerektiği söylendi. Bu dönemde bir kitapevinde kitap ararken karşılaştığı Yoga Academy Başlangıç DVD'sini gördü ve evde çalışmalarına başladı. Çok kısa bir süre içinde boyun fıtığı etkileri kayboldu. Hemen akabinde Paramahamsa Yogaçarya Maha Yogi Akif Manaf'ın çalışmalarına katıldı ve sadece bedensel değil, zihinsel ve ruhsal arayışını da sonlandırdı. Orijinal Yoga Sistemi'nin mucizevi faydalarını deneyimledikten sonra bu sistemi başkalarıyla paylaşmaya karar verdi. Yoga Academy'deki çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!