Hula Hop İle Zayıflama

Çocukluğumuzda kimimizin çember kimimizin hula hop çevirmek diye adlandırdığı bu eğlenceli oyunun aslında zayıflama konusunda çok önemli bir yer kapladığını belirtmemiz fayda var.

Çocukken hiç hulahop çevirmeyen var mıydı aranızda? Bence yoktur… Çünkü o zamanlar en büyük eğlencemiz ip atlamak ve hulahop çevirmekti.

hula-hop-nedir

Hula Hop Nedir?

Antik Yunanlılar ve Mısırlıların eğlenmek için çemberleri karınları etrafında çevirdiklerine dair kanıtlar bulunmaktadır.

Hawaii’de bel kıvırma hareketleri ile popüler bir dans olan hula dansından esinlenerek hulahop adını almıştır. 1950’li yıllarda Avustralyalı iş adamı Alex Tolmer tarafından plastik olarak tasarlanmıştır ve bu tasarım iki yıl içinde 100 milyon üzerinde satılmıştır.

Aslında çocuk oyuncağı olarak tasarlansa da yetişkinlerin de ilgisini çekmiştir.

Günümüzde ise bel çevresini incelttiği için bir spor aleti olarak tekrar gündeme gelmiştir.

Hula hop çevirerek kilonuza, egzersiz sürenize ve yoğunluğa bağlı olarak, saatte 420 kaloriye kadar kalori yakabilirsiniz.

hula-hop-nasil-kullanilir

Doğru Hula Hop Nasıl Seçilmelidir?

Değişik ağırlık ve boyutlarda üretilmektedir. Ancak kişinin bedenine uygun olması verimi de arttırır.

Hula hop çapı kişinin karın hizası ile göğsü arasında olmalıdır. Bunun için hula hopu alıp önünüze koyup ölçebilirsiniz. Daha büyük boyutlardaki hula hopları çevirmek daha kolaydır. İlk başlangıçta tercih edilebilir. Ancak sıkı bir egzersiz düşünüyor iseniz küçük boyutlar tercih edilmelidir.

Hulohop Çevirmenin Faydaları Nedir?

  • Kalori yakılmasını sağlar, kilo vermeyi kolaylaştırır. Vücudun formunu korur ve sıkılaşmaya yardımcı olur.
  • Beyne giden kan akışını arttırır, metabolizmanızı hızlandırır. Vücudun enerji seviyesini arttırır.
  • Beli, kalçayı ve dizleri güçlendirir.
  • Koordinasyonu geliştirir.
  • Nefes alış verişini düzenler. Düzenli nefes alış verişi de kasları güçlendirir ve omurganın daha esnek olmasını sağlar.
  • Vücut kaslarının çalışmasını destekler. Sadece karın kaslarınızı çalışıyor gibi görünse de vücudunuzdaki kalça, boyun, bel, bacak, sırt ve omuz kaslarını da çalıştırıp güçlendirir.
  • Çocukluğunuza dönüp egzersizinizi eğlenceli hale getirirsiniz.

hula-hop-egzersiz

Hula Hop İle Uygulayabileceğiniz Egzersiz Programı

Bütün egzersizlerde olduğu gibi hulohopta da önce ısınmak gerekir. Bulunduğunuz alanda biraz yürüyüş yapmanız yeterlidir.

Belinizde hulo hopu çevirmek için; belinize geçirdiğiniz hulo hopu bir iki kez el ile iterek ivme kazandırmanız gerekir. Sonrasında karın kaslarınızı sıkılı bir şekilde belinizi hafif hafif kıvırmalısınız. Bu dönmeyi sağlamanız için ince kıyafetler tercih etmelisiniz. Çünkü kalın kıyafetler sürtünme katsayısını arttıracağı için çemberinizi düşürür.

Bacaklar omuz genişliğinde açık, pelvis bölgesi öne çıkarılarak beli kıvırmanız gerekir. Karın, bel, üst bacak, kalça kaslarını güçlendirip bu bölgelerin forma girmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer çemberi kolunuzda çevirmek isterseniz de kol kaslarınızı güçlendirirsiniz. Omuz ve üst bölgenizi çalıştırıp kol sarkmalarının önüne de geçmiş olursunuz.

Başlangıç aşamasında hulo hop çevirmese günlük 3 kez ve 3’er dakika önerilir. İlerleyen zamanlarda 10 dakikaya kadar arttırabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ