Koşu Bandında Çalışmak Neden Ağrı Yapar?

Kardiyo çalışmalarının en etkilisi olan koşu bandı kullanımı sonrasında bazen ağrılar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu ağrıların neden oluştuğunu sizler için ele aldık.

Koşucularda baldırda oluşan kas ağrısı yani kalf kasının ağrısı genellikle kas liflerinin yırtılmasıyla oluşan kas zorlanması sonucu oluşur. Koşu bandında ise koşmak baldır ağrısı riskini arttırmaktadır.

Koşu bandı egzersiz yapmanızı rahatlatıp kolaylaştırsa bile adım atışınızı değiştirir ve farklı koşmanızı sağlar.

Koşu bandında hareketli zemin sebebi ile dengede kalabilmek için öne eğiliminiz artar ya da azalır. Bu da baldır kaslarınızı etkiler. Dışarıda kendiniz koşarken hızınızı kendinize göre ayarlayabilirsiniz ancak koşu bandında onun hızına göre sabit devam edersiniz. Aynı zamanda koşu bandının eğimi de baldır kaslarınızı etkileyen diğer bir faktördür. Daha fazla basınç uygulanır.

koşu bandı

Koşu öncesinde iyi bir ısınma ile koşu bandında koşarken kas zorlanmasını ve baldır ağrısını azaltabilirsiniz.

Koşu bandına çıkmadan önce dinamik baldır esneme hareketleri yaptıktan sonra (parmak ucunda yükselmek olabilir) koşu bandı esnasında da duruşunuza özen göstermeniz gerekir. Özellikle öne doğru çok fazla eğilmemeye dikkat edin. Koşu bandı ile çalışmanız bittikten sonra da baldır esneme hareketlerini yapmanız faydalı olur.

Eğer baldır ağrısı çekiyorsanız yapmanız gereken dinlenmek, buz koymak, kompres yapmak ve baldırı vücut hizasından yukarı tutmaktır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ