Spor Yaparken Doğru Nefes Alma Tekniği Nasıl Olmalıdır?

Hepimiz spor yaparken birçok noktaya özen göstermeye çalışıyoruz. Hareketin doğru yapılması, hangi kası çalıştırdığı gibi noktalar oldukça önemli ama işin en temel kısmını bazen atlıyoruz. Bu önemli kısım ise doğru nefes alma tekniği...

“Nefes almak, içten içe, derin derin,

Taze, ılık, serin,

Duymak havayı bağrında.” Ziya Osman Saba

 

Nefes almak yaşamımızı devam ettirebilmemiz için olmazsa olmazımızdır. Ancak vücudumuz o kadar kendiliğinden gerçekleştirir ki bu eylemi ne kadar bizler için önemli olduğunu ve nasıl doğru nefes almamız gerektiğini unuturuz maalesef.  Hayatımız için çok önemli olduğu gibi spor yaparken de doğru nefesimizi kullanmak da çok önemli…

Nefes Almak Ne Demektir?

Nefes almak vücudun ihtiyacı olan oksijeni sağlamak için havanın akciğerlere alınıp verilmesidir. Günde ortalama 24 000 defa nefes alıp veriyoruz. Aldığımız nefeste akciğerlerimize dolan havanın beşte birini oksijen oluşturuyor. Vücudumuz da bu oksijenin sadece %4’ünü kullanıyor. Oksijeni de vücudumuzda enerji üretiminde kullanıyoruz.

doğru nefes teknikleri

Doğru nefes almak neden önemlidir?

Doğru nefes almak, kas oluşumunun çok daha sağlıklı olması ve kasları esnetme potansiyeline sahip olması açısından çok önemlidir. Yani nefes almak egzersiz yaparken kasların ihtiyacı olan oksijeni sağlar. Egzersiz esnasında kaslara yeteri kadar oksijen gitmezse kaslar ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için fermantasyon yapar. Bu durumda kasların yorulmasına neden olur. Kasların yorulması kaçınılmazdır ama doğru nefes alma ile ertelenebilir. Doğru nefes alma ile egzersiz yaparken vücudunuzun potansiyelini tam olarak kullanabilir. Egzersiz yaparken yanlış bir şekilde nefes alıp vermek sakatlıklara, akciğerde mikro yırtılmalara ve hatta ani kalp krizlerine yol açabilir. 

sporda nefes önemi

Spor Yaparken Doğru Nefes Nasıl Olmalıdır?

Spor esnasındaki en büyük hatalardan bir nefes tutmaktır. Özellikle çokça yapılan bu hata kanın kalbe geri dönüşünü engelleyerek baş dönmesi ve yüksek tansiyona neden olur.

Doğru nefes derin, uzun ve sessiz bir biçimde olmalıdır. Kısa kısa hızlı bir şekilde nefes alınmamalıdır. Çünkü bu şekilde nefes almak karbondioksit zehirlenmesine bile yol açabilmektedir. Aynı zamanda antreman esnasında nefes nefese de kalınmaması gerekir. Nefes nefese kalınmak çok yorgun olduğunuzu ya da ciğerlerinizin henüz o kapasitede olmadığını gösterir.

En ideal nefes ritimleri koşarken 3 adımda bir nefes alınıp 5 adımda bir de verilmesidir. Bu sayılara ulaşabilmek için dinlenme zamanlarınızda normal rutinlerinizde de nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Ya da kendinizi takip etmek için koşarken, konuşabilecek kadar rahat nefes alıp verme halinde koşmak gerektiğidir. 

Antremanlarınızda zorlandığınız noktalarda nefes verip rahatladığınızda noktalarda nefes alın. Mesela ağırlık çalışırken ağırlığı kaldırırken nefes verip ağırlığı indirirken nefes almalıyız.

doğru nefes alımı

Nefesimizi Burundan mı Ağızdan mı Almalıyız?

Burada önemli olan sizin nasıl rahat nefes alıp verdiğiniz. Burun deliklerinden alacağınız hava yeterli gelemeyebilir. Bu nedenle antremanlarınız esnasında hem burun hem ağızdan nefes alabilirsiniz. Aynı zamanda birçok araştırma, egzersiz sırasında burundan nefes almanın kişiyi yorabileceğini bu nedenle ağızdan nefes almanın sporu kolaylaştıracağını söylüyor. Burundan nefes almak daha sağlıklı olan diyafram tekniğini desteklese ve alınan hava burun içinde ısıtılıp, nemlendirilip tozdan vs. arındırılsa bile sportif bir çalışma sırasında ağızdan nefes alınmadan idare etmek imkânsız gibidir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ