Yer Elmasının İnanılmaz Yararları

Vitamin ve mineral deposu olan yer elmasının faydalarını ve nasıl tüketileceğini bu yazımızda sizler için ele aldık.

Yer elması içinde önemli birçok özellik barındırmasına rağmen maalesef kendisine hak ettiği değer verilmemekte ve mutfaklarımızda çok da fazla yer almamaktadır

Yer elması vitamin, mineral ve demir açısından zengindir. İçerisinde nişasta ve kalori bulundurmamasından dolayı kilo vermede oldukça etkili olabilir. Şeker hastalarının da yemek listelerindeki önemli besinlerinden bir tanesidir.

Yer elması bitkisi; bir ayçiçeği gibi görünür, ancak aynı zamanda çok sayıda yenilebilir yumrular verir ve görünüşte zencefile çok benzemektedir. Yumrular, patateslerden daha küçük, daha tatlı, daha keskindir ve daha besleyicidir. 

A ve B vitamini içeriğinde yüksek derecede bulunur. Özellikle az oranda yağ bulundurmasına karşılık yüksek seviyede lif oranına sahiptir.

yer elması faydaları

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Özellikle soğuk havalarda çok ihtiyacımız olan şey bağışıklık sistemimizin güçlü olması. A vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidan vitaminler, yer elmasında az miktarda da olsa bulunur. Tüm bu vitaminler, karotenler gibi flavonoid bileşiklerle birlikte kanser, viral öksürük, inflamasyon ve soğuk algınlığı nedeniyle vücut korumasını yerle bir eden serbest radikalleri ararlar ve vücut sisteminden dışarı atarlar. 

Kan Şekeri Dengesini Korur

Lifli besinlerin özelliklerinden bir tanesi de kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktır. İçinde nişasta bulunmamasından dolayı şeker hastalarının da tüketebileceği besinler listesinde yer alır.

yer elması yararları

Sindirim Sistemine Yardımcıdır

Sahip olduğu insülin değeri ile sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olur. İnsülin suda çözülebildiği için kabızlık sorununun ortaya çıkmasını engellemeye de yardımcıdır.

Kas Fonksiyonunu Arttırır

Yer elması çok iyi bir demir kaynağıdır. Kırmızı et yerine tüketebileceğiniz bir alternatiftir. Demir de kas sağlığı için vazgeçilmezdir. Demir kasların kasılması için gerekli olan oksijen ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Eksik demir demek kas zayıflaması ve kas güçsüzlüğü demektir.

Kalp ve Damar Sistemine Destektir

Yer elması, sinirler ve kas arasında mesaj iletmek için kullanılan asetilkolin denilen nörotransmitter üretmek için gerekli olan Thiamine bakımından zengindir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda da tiamin’in sağlıklı ventriküler fonksiyonunu koruduğu ve kalp yetmezliğine yardımcı olması nedeniyle kalp hastalığına karşı mücadelede yardımcı olduğunu göstermiştir.

yer elması

Diğer özelliklerini ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Yaşlanmayı önlemeye yardımcıdır.
  • Diş sağlığını düzeltmede yardımcıdır.
  • Kan basıncını kontrol eder.
  • Kolesterol düzeylerini kontrol edebilir.
  • Saç sağlığı için etkilidir. Haşlanmış suyu ile saçların yıkanmasında saçları parlatır ve saç diplerini kuvvetlendirir. 
  • Romatizma ağrılarına ve kronikleşen ağrılara iyi gelir. 
  • Emziren annelerde sütünün arttırılmasında fayda sağlar.
  • Göğsü yumuşatarak, öksürüğü kesmektedir.

yer elması tarifleri

Yer Elması Nasıl Tüketilir?

Uzmanlar yer elmasının genellikle çiğ olarak tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Çiğ olarak yer elmasının lezzetini arttırabileceğiniz tek yöntem onu salatalara eklemek olacaktır. 

Fırında pişmiş, püre haline getirilmiş, buğulanmış veya çorbalara, turşu ve soslara eklenebilen veya salatalarda çiğ yenilebilecek bir sebze olarak kullanılır.

Yer elmasından patates kızartması benzeri lezzetli kızartmalar yapabilirsiniz.

Yer elmasının yardımcı olduğu şeker konusu hakkında "Şeker Bağımlılığı" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yer elması ile hazırlayabileceğiniz basit bir salata tarifi için;

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ