Seyahat Ederken Bile Sağlıklı Kalmaya Devam!

Normalde şartlarda spor ve sağlıklı beslenme rutinimiz varken, özellikle uzun uçuşlarla bir yerden bir yere seyahat ettiğimizde o düzen genelde sekteye uğratmaya teşne oluyor.

Havaalanlarında Egzersiz ve Yoga Stüdyosu

Geçtiğimiz aylarda, düzenli takip ettiğim ruh ve beden sağlığı, beslenme gibi konularda yayınlar yapan uluslararası internet sitelerinden birinde gördüğüm bir haber beni hem çok şaşırttı, hem de çok sevindirdi. Haberde Dubai, Münih ve Singapur Uluslararası Havaalanlarında egzersiz ve yoga yapabileceğiniz stüdyoların hizmete girdiği, Londra Heatrow Havaalanında ise bu hizmetin sonbaharda verilmeye başlayacağı yazıyordu. Amerika'da ise öncelikli olarak Baltimore ve Washington Havaalanlarından uçacak yolcular için bu hizmetin halihazırda verildiği; Amerika genelinde bu sayının 20 havaalanına dek çıkmasının hedeflendiği ile devam ediyordu haber. San Francisco ve Dallas Forth-Worth Havalanlarında ise, benim gibi yoga merkalılarını sevindirecek yoga stüdyoları hizmet vermeye çoktan başlamış bile!

Normalde şartlarda spor ve sağlıklı beslenme rutinimiz varken, özellikle uzun uçuşlarla bir yerden bir yere seyahat ettiğimizde o düzen genelde sekteye uğratmaya teşne oluyor. Bir de sıklıkla seyahat etmemizi gerektiren bir işimiz var ise vay halimize! Havalanlarında verilmeye başlanan bu hizmetler ile birlikte örneğin saaati ertelenen bir uçuşunuz olduğunda kalabalığın içinde kalmak, zaman geçirmek için boşu boşuna gereksiz şeyler yiyip içmek yerine gidip biraz ter atabileceksiniz. Yanımda spor kıyafetlerim yok diye de üzülmeyin, zira kiralayabileceğiniz spor kıyafetleri de yer alıyor/alacakmış bu merkezlerde ;) Ya da uzun bir uçuş sonrası aktarmanız var ise mesela arada gidip sadece sauna ve duşlarını da kullanabileceksiniz.

Seyahat

Yolculuk Sırasında uygulayabileceğiniz Püf Noktalar

Elbette bu gibi gelişmeler seyahatler arasında / sırasında sağlıklı kalmaya devam için oldukça güzel gelişmeler olmasına rağmen bazı temel, kolaylıkla uygulayabileceğimiz birkaç püf noktasını da not olarak eklemek isterim yazımın sonuna:

  • Yolculuk sırasında oldukça hareketsiz kaldığımız için vücudumuzda ödem, el-ayakta şişme kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple seyahatimiz sırasında bir şeyler atıştıracağımız zaman ödem giderici etkisi olan ceviz ve badem gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmemizde fayda var. İçlerinde iyi yağlar barındırmalarndan sebep yolculuğumuz sırasında bizi uzun süre de tok tutacak olan bu kuru yemişleri, kuru meyveler ile harmanlayan atıştırmalıkları ısrarla arayın derim ;) Hatta aramayın, kendiniz yapın vaktiniz var ise.
     
  • Yolculuğunuz öncesinde/sırasında mutlaka bol bol su tüketmeye özen gösterin. Özellikle uçuşlarda kuru havadan dolayı cildimiz kurur. Suyun canlandırıcı özelliğinin yanı sıra midenizi de tok tuttuğunu hep hatırlayın.
     
  • Kahvaltıyı hiçbir suretle atlamayın, geçiştirmeyin. Yolculuğunuz ne kadar erken saatte olursa olsun bol lifli, protein ve sağlıklı yağlardan yüklü bir kahvaltı sizi bomba gibi yapacaktır ;) Ve unutmayın ki sindirim sistemimiz de yolculuklar sonrası düzene girmekte oldukça zorlanır. Bu sebeple yulaf ezmesi, yoğurt, fıstık ezmesi ve muz, elma, ceviz, badem gibi besinlerle edilmiş bir kahvaltı mide ve bağırsaklarınızı mutlu ettiği kadar enerji seviyenizi de başka bir seviyeye taşır!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ