Kansere Neden Olan Gıdalar Açıklandı

Çağımızın en büyük hastalığı olan kanserden kaçınmak için bu gıdalar dikkat etmemiz gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre dünyada her altı kişiden biri kanserden hayatını kaybediyor. 2018 yılında kanserden kaybettiğimiz kişi sayısı 9,6 milyon insan… Uzmanlara göre bu sayının üçte birini maalesef düzensiz ve sağlıksız beslenen kişiler oluşturuyor.

Seçenov Üniversitesi Onkoloji Kliniği Onkolojik Cerrahi Bölümü Başkanı Natalya Sukortseva, Sputnik’e yaptığı açıklamalar:

“Şeker ve suni tatlandırıcılar, tehlikeli gıda ürünleri listesinde ilk sıradadır. Rafine edilmiş şekerin aşırı tüketimi, endokrin ve kardiyovasküler sistemlerin kronik hastalıklarına neden olabilir, ayrıca obeziteye yol açabilir. Şeker ikameleri, yapay renklendiriciler ve tatlar ve bunları içeren yiyecekler ve içecekler toksin içerir. Larinks ve özofagusun mukoza zarlarına nüfuz ederek, hücrelerin malign büyümesini tetikleyebilirler ve sadece obeziteye neden olmazlar. Zararlı ürünlerin tüketilmesi boğaz, yemek borusu, mide ve diğer organ ve sistemlerin kanser olmasına yol açar”.

“Yarı mamül ürünler, sosisler, füme etler ve jambonlar sağlığa zararlı maddeler, fazla tuz ve kimyasallar içerir. O nedenle eğer düzenli olarak sabah, öğlen ve akşam bu ürünler tüketilirse, kolon kanserine yakalanma riski artar”

Fransız ve Brezilyalı bilim insanlarının açıklamaları ise herhangi bir özel ürünün değil, onların hazırlanma yönteminin kanser hastalıklarına yol açtığı şeklindedir.

Onkolojik Hastalıklara Yol Açan Başlıca Gıdalar

Ultra işlenmiş gıdalar,

unlu mamüller,

gazlı içecekler,

şekerli mısır gevreği,

yarı mamül ürünler,

 işlenmiş et ürünleri

Bu tür gıdalar şeker, yağ ve tuz bakımından yüksek, fakat vitamin ve lif bakımından zayıftır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ