Meyve Suyu Gerçekten Kilo mu Aldırır?

Günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz meyve sularının kilo alıp aldırmadığı yapılan araştırma sonunca ortaya çıktı.

Taze sıkılmış meyve sularının şekerli sudan çok farklı olmadığı belirtiliyor. Meyve suyu yerine meyvenin kendisinin tüketilmesinin çok daha yararlı olduğu da söyleniyor.

Brezilya’da yapılan bir araştırmada ise düşük kalori diyeti ile beraber portakal suyu tüketiminin kilo kaybına ve obeziteye ilişkin belirtilerde düzelmeye yarar sağladığı ortaya çıktı.

Araştırma, Brezilya’nın Sao Paulo Devlet Üniversitesi (UNESP), Eczacılık Fakültesi, Gıda ve Beslenme Departmanı’nın Beslenme Laboratuvarınca gerçekleştirildi.

Araştırma 78 obez katılımcı ve 12 haftalık bir düşük kalori diyeti kullanılarak uygulandı. Katılımcıların bir bölümü günde 500 ml yüzde 100 portakal suyu tüketti.

Araştırma sonuçlarına göre ise, düşük kalori diyeti ile birlikte tüketilen portakal suyu kilo kaybına engel olmadı. Araştırmada, portakal suyu tüketen ve tüketmeyen grupta kilo ve yağ kaybının da benzer olduğu ortaya çıktı.

meyve suyu kilo

Kilo kaybı ile birlikte her iki grupta da insülün duyarlılığı, lipid profili ve enflamasyon durumlarında iyileşme görüldü.

Portakal suyu içen grupta ise bu iyileşme değerlerinin daha yüksek olduğu belirlendi. Portakal suyu tüketen grupta ortalama olarak insülin seviyesinde yüzde 18, CRP değerinde yüzde 33 azalma görülürken, total kolesterol/LDL kolesterol oranında da yüzde 24 azalma kaydedildi. Bu sonuçlara göre, düşük kalori diyetlerinde yüzde 100 portakal suyu tüketimi, diyet yapan kişilerin sağlığını olumlu yönde etkiliyor. 

Aynı zamanda portakal suyu tüketen grupta C vitamini alımında yüzde 163, folik asit alımında yüzde 62’lik artış da görüldü.

Bir diğer araştırmada Avrupa’da 7 ülkede ve 1441 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Araştırma sonucu meyve suyu tüketiminin, daha düşük beden kütle indeksi değerleriyle istatistiksel açıdan anlamlı olduğunu gösterdi.

Araştırma Food4Me ismi ile gerçekleştirildi. Araştırma internet üzerinden soruların yanıtlanması ile gerçekleştirildi. Araştırmada katılımcılar gıda tüketim alışkanlıkları ile yiyecek ve içecek tercihleri ile ilgili soruları yanıtladı. Ayrıca da vücut ağırlığı, boy ve bel çevresi bilgilerini de girdiler.

Araştırmanın sonucunda ise, balık, doymamış yağlar, fındık, ceviz gibi kuru yemişler, tam tahıllı ve lifli gıdaların tüketimi gibi faktörlerle birlikte ele alındığında daha düşük beden kütle indeksi değerleriyle bağlantılı olduğunu gösterdi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ