Diyet ve Beslenme

Yemek Saatlerinizin Yerini Değiştirin Daha kolay Yağ Yakın!

Her gün aynı vakitte yemek yemek mi doğru yoksa bu saatleri biraz daha esnek tutarak beslenmek mi? Surrey üniversitesi yaptığı çalışma ile bu soruyu ele aldı.
29 Kasım 2018,   0 Yorum
Yemek Saatlerinizin Yerini Değiştirin Daha kolay Yağ Yakın!

Yeni yapılan araştırmalar sonucu yemek yediğiniz saati değiştirmek daha kolay yağ yakmanızı sağlıyor.

Surrey Üniversitesi’nin yapmış olduğu 10 haftalık bir araştırmada çıkan sonuçlara göre yemek yenilen saatlerin insan bedeni üstünde etkisi büyük.

Yapılan araştırmada katılımcıların kesinlikle herhangi bir diyet yapmaları istenmedi. Sadece belirli bir çerçevede olacak şekilde istedikleri her şeyi yiyebiliyorlardı.

Araştırmacılar katılımcıları iki gruba böldü. Gruplardan bir tanesi yemeklerini her zamanki saatlerinde tükettiler, diğer grup ise kahvaltılarını normal saatten 1,5 saat sonra ve akşam yemeklerini ise 1,5 saat öncesinde tükettiler. Her katılımcı günlük bir şekilde “Diyet günlüğü” tuttu, kan örneği verdi ve araştırma sonunda da bir ankete katıldı.

Araştırma sonuçlarına göre ikinci grup, yemek saatlerini sabit değiştirmeden tutan gruba göre iki kat daha fazla yağ kaybı yaşadı.

yemek saatleri

Ankete göre ise katılımcıların yüzde 57’sinin iştahsızlıktan ya da atıştırmaları kesmesinden kaynaklı daha az besin tüketmeye başladığı çıktı.

Araştırmacılar bu sefer “Bu tarz beslenme düzenini uzun vadede uygulanabilir mi?” sorusunu araştırdılar. Yine katılımcıların verdiği cevaplara göre yüzde 57’si maalesef bu beslenme tarzını aile ve sosyal hayatlarından dolayı sürekli uygulayamayacaklarını belirtti. Katılımcıların yüzde 43’ü ise esnekliklerinden dolayı devam edebileceklerini belirtti.

Araştırmanın başında bulunan Dr. Jonathan Johnson açıklamalarında küçük çaplı beslenme alışkanlıklarında yapılan değişimlerin çok büyük faydalar getirdiğini ve yağ kaybının obezite ve bununla bağlantılı hastalıkları önlemede çok önemli bir faktör olduğunu belirtti.

Araştırmacılar önlerindeki diğer hedef ise yemeklerde zaman kısıtlaması konusunda çoğunluk tarafından uygulanabilecek bir yol bulmak olduğunu belirttiler.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

 

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın