Sağlıklı Salata Nasıl Hazırlanmalıdır?

Besin deposu malzemelerle ve keyifle hazırladığınız sağlıklı salatalarınızı, birkaç küçük hata ile sağlıksız hale getirmemek için bu önerilere göz atmanızı öneririz.

Roka, turp, reyhan, salatalık, domates, taze soğan, pancar, kereviz ve daha buraya eklemediğim bir sürü yeşillik ve diğerleri salatanın muhteşem taşları…

Salata tüketmek oldukça sağlıklıdır. Salata bağırsak hareketlerini hızlandırır, sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olur. Yüksek lif içeriği ve yüksek su içeriği sayesinde de tokluk hissi sağlar. Kalorisi düşüktür. Ama…

Evet, bir “ama”sı var. Çünkü yaptığımız bazı hatalar hem salatayı sağlıksız hem de kilo alabileceğimiz bir besine çeviriyor.

turplu salata

Hazır alınmış soslar, içerisinde çok fazla katkı maddesi içeriyor ve aynı zamanda da oldukça kalorililer. Bu nedenle Beslenme ve Diyet Uzmanları hazır soslar yerine zeytinyağı, limon ve biraz elma sirkesi ile salataların sosunu kendimizin hazırlamasını öneriyorlar.

Salata, yüksek miktarda antioksidan ve lif içerdiği için bağışıklık sistemini korur. Yeşil yapraklı sebzeler yapılarından dolayı hastalık riski taşımaktadır. Bu nedenle yıkama esnasında ilk yıkamadan sirkeli suda bekletip tekrar pis suyu döküp tekrar sudan geçirmek gerekir.

değişik salata tarifleri

Salatayı hazırlarken bıçak kullanmak yerine vitaminlerin ve minerallerin kaybına neden olmasından ötürü el ile doğranmak en sağlıklı tercihtir.

Ayrıca salatalar bekletildiğinde besin değerini çok hızlı kaybeder. Günlük hazırlamak en iyi tercihtir. Eğer yoğunluktan dolayı vakit ile ilgili sıkıntı yaşıyor iseniz de daha önceden yıkayıp hazırladığınız yeşillikleri paketlerde sıkıca bağlayıp buzdolabında hazır hale getirebilirsiniz. Sadece sonunda karışım ve sos ilavesini yapabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ