Glutensiz Yaşanır mı?

Çok zayıf doğmuşum. Anne sütü ise hiç almamışım. Öyle diyorlar. Ve ekliyorlar: "Sonra seni şişmanlattık. Öyle tombul yanakların vardı ki, öyle tatlı ve şirin gözüküyordun ki…."

Çok zayıf doğmuşum. Anne sütü ise hiç almamışım. Öyle diyorlar. Ve ekliyorlar: "Sonra seni şişmanlattık. Öyle tombul yanakların vardı ki, öyle tatlı ve şirin gözüküyordun ki…."

Ben de büyük bir sessizlik.

Evet. Onları suçlayamam. Çünkü tombul yanaklı koca göbekli çocuklar hep sıkıştırmalık, hep tatlı ve sevimlidir. Zayıf bir çocuk gördüğümüzde üzülerek annesine sessizce: "Hasta mı?" diye sorarız.

Benim hikayem bebeklikten başladı. O üç beyazın esiriydim. Hayatım boyunca hep hafif topluca kalışım onca yüklendiğim beyazlara rağmen çokça hareketli oluşumdandı. Hayatımızın parçasıydı. Her gün zehir yediğimin farkına varmam imkânsızdı. Etrafımdaki herkes zaten bunu yaparken… Bağışıklık sistemim ile ilgili sorun çıkana kadar…

Bir akım vardı hep duyardım: zayıflamak için glutensiz beslenmeye başlamış bazı Hollywood yıldızları. Ahh! Ne hoş dimi? Ama biz Hollywood yıldızı değiliz. Öyleyse yüklen ekmeğe. Ama kafamda bir fikir de oluşmuyor değildi. Doktorum ise bu konuya pek hakim değil, beni ilaçla iyileştirmeye çalışıyordu. Kendisine bir muayenede küçücük sesle "Hani bu glutensiz…kem küm" derken hemen araya girdi:

"Sen Çölyak hastası mısın? Vücudumuzun buna ihtiyacı var." dedi.

Glutensiz Gıdalar

"Peki." dedim.

Tamam. Ekmeğe devam da ilaçlar da fayda etmiyor diye içimden geçiriyordum. Demek dedim ben bunu doktorumdan bağımsız iyice araştırmalıyım.

İşte düzenli Yoga uygulamanın en büyük faydalarından birini yaşıyordum. İçimi dinlemek. Her meditasyonda kendimi izliyor, reaksiyonlarıma bakıyordum. Bedenim benden ne istiyordu? Her arıza bir haykırıştı bedenin bize duyurmak istediği. Bu neyin çığlığıydı? Doğamıza uygun yaşamak! Evet evet bu! Şehir hayatında mı hayat olacak iş mi falan derken öyle kayıtlara ve öyle bilgilere ulaştım ki. Bizden saklanan da değil, sadece algımın farklı oluşundan dolayı farkına varmadığım bilgilere. Kitaplar, makaleler, doktorlar derken bilinçlenmenin ikinci aşamasına geçerek uygulamaya başladım.

Şak. Kestim. Siyah, beyaz fark etmez tahıllı olan her şeyi şak diye kestim. Bir gün aniden. Hiç hoş olmadı. Resmen darbe yedim. Sersemledim. Takip ettiğim kaynaklarda bu vardı. Bu bilgiler verilmişti. Glutenin beyin enflamasyonundaki yeri, meselenin sadece göbek olmadığı, bağışıklık sistemini nasıl baskıladığını, ruh sağlığında yarattığı dalgalanmaları (gerçi ruh sağlığı olarak geçiyor olsa da kayıtlarda benim şahsi fikrim beyin kimyasında etken olduğu için zihinsel dalgalanmalar bunlar) ve çok daha fazlasını bu çeşitli kaynaklardan takip ediyor ve bire bir yaşıyordum. Bu konuyla ilgili çeşitli belgeseller de seyrettim. Aldığım en önemli bilgi ise glutenin morfin gibi bir bağımlılık oluşturmasıydı beyinde. Bu altın vuruş oldu benim için. Çünkü o dönem yaşadığım stres bundan kaynaklanıyordu. Pes etme noktasına gelsem dahi bırakmadım. Yaklaşık 2 ay sonra sanki hayata tekrar gözlerimi açtım. Anormal bir kilo vermemiş olmama rağmen beni her gören şok oluyor ve bendeki değişikliğe sanki 10 kilo vermişim tepkisi gösteriyordu. Sağlığım tamamen düzeldi ve kendimi hayatımda hiç olmadığım kadar zinde ve hafif hissediyordum.

Bendeki bu olumlu değişikliği görüp ne yaptığımı soranlara bu konudan bahsettiğimde aldığım ilk cevap genellikle "ben ekmeksiz yaşayamam" oluyor. Biz her şeysiz yaşarız. Sağlığımız söz konusu olduğunda her şeyden de vazgeçebiliriz. Bu irade bizde var. Ancak hani bir tabir var ya "yumurta kapıya dayanmadan" yapmıyoruz bunu. Bir şeyleri kaybetmeden bir şeyleri bırakmıyoruz. Yargılamıyorum. Sadece gözlemliyorum. Ve "ekmeksiz, tahılsız yaşayamam" diyenleri çok iyi anlıyorum. Ancak kendinize son nokta gelmeden mecbur kalmadan bir şans tanırsanız, buna arınma süreci veya toksin giderme yöntemi diyerek bedeninize "geçici" bir mola verirseniz kazanan siz olursunuz. Bu sizin seçiminiz. Sağlıklı olmak hakkımız. Bilinçlenerek bu hakkı elimizde tutmalıyız.

Yazar Hakkında

Türker Baloğlu

Türker Baloğlu

Spor, iyi beslenme, longevity, biohacking; özetle sağlıklı yaşama dair her konuyu kafasına takmış Sports&Merits kurucu ortağı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ