Gündem

Sofra Tuzlarının Yüzde Doksanında Mikroplastik Var

Günlük hayatımızda çok sık kullandığımız tuzun içerisinde oldukça fazla mikroplastik olduğu bilimsel çalışma sonucunda ortaya çıktı.
23 Kasım 2018,   1 Yorum
Sofra Tuzlarının Yüzde Doksanında Mikroplastik Var

Bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalarda dünyada tüketilmekte olan sofra tuzlarının %90’ının mikroplastik içerdiği ortaya çıktı.

Altı kıtadan 16 farklı ülkede üretilen 39 farklı marka deniz, kaya ve göl tuzunu inceleyen araştırmacılar, bu markalardan 36'sında mikroplastik parçacıklarına rastladı.

National Geographic’teki habere göre zaten deniz tuzunda mikroplastiğin olduğu biliniyordu ancak bunun ne kadarının sofralara girdiği idi.

Çevre kuruluşu Greenpeace'in Doğu Asya bölümü ile Güney Koreli araştırmacılar, sofra tuzunda bulunan mikroplastikleri ve bunların plastik kirliliğinin yaygın olduğu farklı coğrafyalarla ilişkisini inceledi.

Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Asya'da 21 ülkeden tuz örnekleri aldılar.

Araştırma sonuçları, mikroplastik miktarının sofra tuzu markaları arasında büyük çeşitlilik gösterdiğine işaret etti.

Endonezya ise, en çok mikroplastik içeren sofra tuzu satılan ülke oldu.

2015'te yapılan başka bir araştırmaya göre Endonezya, dünyada plastik kirliliğinin en yüksek olduğu ikinci ülke.

ABD'deki New York Devlet Üniversitesi'nden Profesör Sherri Mason, "Bu araştırma mikroplastiklerin ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. İngiltere'de tuzu satın almış olmanız, güvende olduğunuz anlamına gelmez" diyor.

tuz zararları nelerdir

Ülkemizde durum ise;

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü’nden Dr. Sedat Gündoğdu tarafından yapılan araştırmayla, Türkiye’de satılan 16 farklı markanın sofra tuzu örnekleri incelendi. Örneklerin tamamında mikroplastik (5 mm’den küçük plastik parçacığı) bulundu. Araştırma ile en fazla miktarda mikroplastiğe deniz tuzunda rastlandığının görülmesi, denizlerimizdeki plastik kirliliğine ışık tuttu.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

  • Ecem
    26 Kasım 2018 Pazartesi, 14:11

    Bu yazıdan sonra tuzu azaltma kararı aldım ve sadece kaya tuzu veya deniz tuzu kullanacağım

     Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın