Sağlıklı Yaşam ve Spor

İp Atlamak Deyip Geçmeyin

Sağlıklı ve zinde kalmak için düzenli beslenmenin yanı sıra spor yapmak da şart. Spor yaparken ise sizi en çok keyiflenledirecek hareketlerden biri olan ip atlamanın baldır ve omuzla faydası vardır.
22 Kasım 2018,   2 Yorum
İp Atlamak Deyip Geçmeyin

İp atlamak küçükken hepimizin en çok eğlendiğimiz, en çok zaman harcadığımız keyifli bir aktivitedir. Günde sadece 10 dakikanızı ayırıp yine zihninizi rahatlatabilir ve kalori de kaybedebilirsiniz.

İp Atlamak

Eskiden çok rahat saatlerce ip atlayabilmenize rağmen şu anda çok hızlı bir şekilde yorulup vazgeçebilirsiniz. Ancak başlarken 10 dakikalık bir rutinde ve kısa atlamalı setler halinde çalışabilirsiniz.

İp atlamak aslında oldukça zorlayıcı bir harekettir. Çünkü baldır ve omuzlarınız çalışır ve hızlı bir şekilde hareket edersiniz.

ip atlamanın faydaları

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

Hız, koordinasyon ve kondisyon kazanırsınız. Bir saatlik ip atlama sonucunda toplam 1000 ile 1200 kalori yakmış olursunuz. Düzenli yapıldığı takdirde metabolizma hızınız artar ve spor yapmadığınız zamanlarda dahi kalori yakımına devam edersiniz. Bir saatlik ip atlamak aynı sürede yapacağınız hafif ya da orta koşudan daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

İp atlarken koordinasyonunuz artar. Çünkü bedeniniz ile beyninizi aynı zamanda kullanırsınız. Yani el, ayak ve beyin koordinasyonunuz gelişir. Nefesinizi düzenler. Daha fazla oksijen girişi sağlar ve akciğerlerinizin sağlığını olumlu yönde etkiler.

İp atlamak neredeyse vücudunuzdaki bütün kaslarınızı aynı anda çalıştırır. Ayak bilekleri, kalça, karın kasları, bacak kasları, kollar, bilekler ve omuzlar.

ip atlama çeşitleri

İp Atlama Çeşitleri

Antreman programınıza dahil edebileceğiniz basit birkaç atlama çeşidine örnek vermek gerekirse;

İki Ayaklı Atlama: (Two-foot Hops) Temel atlamadır. İpin her dönüşünde bir kez atlanır.

Topuk Vuruşu: (Heel Taps) ayağınızı her adımın arkasından normal şekilde kaldırmak yerine, topuğunuzu yere vurarak, bacağınızı bir diğerinin önüne atarak zıplayın.

Yüksek Dizler: (High Knees) Yerinizde zıplıyorsunuz ve her zıplamada dizlerinizi en yukarıya doğru çekiyorsunuz.

Geriye Dönük Atlama: (Backward hops) Atlamak olarak aynı mantıktadır sadece ipi arkadan değil önden geriye doğru döndürüyorsunuz.

Aşağıdaki linki izleyerek ip atlamanın en kolay tekniğine göz atıp yanlış atlamalar sonucu yoruculuğunu azaltıp daha iyi bir teknik ile başlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

 • Çağlar
  12 Ekim 2019 Cumartesi, 17:40

  Makalede "spor yapmadığınız zamanlarda dahi kalori yakımına devam edersiniz." diyor.Bunu açıklar mısınız?

   Cevapla

  • Turan
   13 Ekim 2019 Pazar, 14:03

   Her spordan sonra metabolizma hızımız yaklaşık 24-48 aralığında artar. Buda siz bugün spor yaptıysanız bile etkisinin ertesi güne hatta ondan sonraki güne kadar sürdereceği anlamınada gelir.

    Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın