Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Doğal Besinler

Bildiğimiz gibi şeker oldukça zararlı bir maddedir ve herhangi bir besin değeri yoktur. Ancak umutsuzluğa kapılmayalım ve şeker yerine hangi besinleri kullanabileceğimize gelin hep beraber göz atalım...

Şekerin hiçbir besin değeri bulunmamaktadır. Yani protein, esansiyel yağ asidi, vitamin ya da mineral içermez.

Bunun yanında şeker bağımlılık yarattığı gibi metabolizma hızını yavaşlatır ve yağ depolanmasını da arttırır.

Yapay tatlandırıcıların yan etkileri, mısır şurubunun yüksek früktoz içermesi ve zaten kullanılan mısırların genetiğinin oynanmış olması bizlere sağlıklı alternatifler sunmamaktadır.

Peki, şeker yerine doğal besin olarak neleri tüketebiliriz?

keçiboynuzu özü

1. Keçiboynuzu Özü

Keçiboynuzu meyvesinden üretilir. Soğuk sıkım olmasına özen gösterilmelidir. İçeriğinde insan sağlığı için gerekli olan tüm mineralleri içerir ve vitamin değeri de yüksektir. Pişirilebildiği için de keklerinizde, kurabiyelerinizde çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

bal

2. Bal

Süper besin ve doğal tatlandırıcıdır. Ancak balı ısıtmayın. Çünkü ısındığında bal içeriğinde bulunan özelliklerini kaybeder. Bu nedenle salatalarınızda ya da yoğurt karışımlarınızda kullanabilirsiniz. Çayınızın içine karıştırırken de sıcakken değil de çayınız ılık olana kadar beklemeniz gerekmektedir.

hurma

3. Hurma

%80 şeker içerir. Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Lifli bir yapısı vardır bu nedenle sindirimi rahattır. Hurmaları keklerinizde ya da tatlılarınızda kullanırken önceden sıcak suda bekletip sonrasında da blendırdan geçirerek püre kıvamında hamurunuza dahil edebilirsiniz.

stevia bitkisi

4. Stevia Bitkisi

Sofra şekerinden daha tatlıdır. Yaprakları doğal olarak tatlı olduğundan “tatlı bitki” de denmektedir. Kalori ve karbonhidrat değerleri sıfırdır. En ideal doğal tatlandırıcılardandır.

akçaağaç şurubu

5. Akçaağaç Şurubu

İyi bir manganez kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vitamin ve mineraller açısından zengindir. Isıya dayanıklı olduğu için krep, pasta ve keklerinizde kullanabilirsiniz. Çay ve kahvenizi de tatlandırmak için kullanabilirsiniz.

pekmez

6. Pekmez

İyi bir besleyicidir. Fırında pişirmek için uygundur.

hindistan cevizi şekeri

7. Hindistan Cevizi Şekeri

Rengi kahverengi şekere benzer. Pancar ve şeker kamışına göre daha sağlıklı bir alternatiftir. Potasyum, çinko, demir, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini içerir. Glisemik indeksi diğerlerine oranla daha düşüktür. Tariflerinizde rafine şeker miktarını Hindistan cevizi şekeri ile değiştirip uygulayabilirsiniz.

kuru kayısı kuru üzüm

8. Kuru Kayısı, Kuru Dut ve Kuru Üzüm

Kek ve kurabiyelerinizde tat vermesi amacıyla kullanabilirsiniz.

Konu ile alakalı "Vücudunuzu Şekerden Arındırmanın Yolları" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

 

Yorumlar

  1. makbule

    agave şurubu hakkında birşey yazmıyor. bazı yerlerde doğal şeker yerine kullanılabileceği yazıyor. birde akçaağaç,stevia,agave şurubu var.bunlardan özellikle siyah çayın,(filtre gold türk)kahvenin tadını bozmadan diyet için hangisini kullanabilirim? stevia kullananlar tuhaf bi tadı var diyor mesela???

  2. Ecem

    Çok uzun zamandır şeker kullanmıyorum ve şekerin de sigara gibi bağımlılık yaptığını düşünüyorum. Bir süre sonra insan şeker yemek istemiyor

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ