Ofis çalışanlarının bu ağrı türlerine dikkat etmesi gerekiyor!

Günde 11 saatten fazla ofis ortamında oturanlar, 4 saatten az oturanlara oranla 3 yıl içinde ölme riski %40’ın üstünde. Ofis çalışanlarının ağrılarının sebebi, hareketsiz yaşamları olabilir.

Oturarak Çalışıyorsanız

Oturarak çalışanlarda en yaygın şekilde gözüken ağrılar bel bölgesindedir. Eğer size oturarak çalışıyorsanız belli aralıklaral yerinizden kalkıp yürürseniz bu ağrıların azalmasını hatta yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Sırt Boyun ve Baş Ağrıları

Masab başında çalışmak ne kadar konforlu gözüksede eğer saatlerce oturarak çaşışıyorsanız bu sizin bel bölgeniz için hiç sağlıklı değil. Özellikle yanlış oturma pozisyonu, uzun süre sabit pozisyonda oturmak, ergonomik olmayan çalışma masa ve sandelyeler vücüdumuzun fiziksel duruşunu bozmakta ve stres altına sokmakta. Sizde bu koşullarda çalşışan biri isieniz ciddi anlamda sırt boyun ve baş ağrıları çekiyor ve nedenini bilmiyor olabilirsiniz.

Oturarak Çalışanlar için Germe Egzersizleri

Sizlerde uzun süreli oturarak çalışıyorsanız her bir saatte kalkıp 5 dakika yürüyüş veya germe egzersizleri yaparak bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Aşağıdaki videodaki germe egzersizlerini yapabilirsiniz mesela:

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç Dr. Kerem Gün Tavsiyeleri

200.000 den fazla kişinin fiziksel aktivite seviyeleri ve kilolarının araştırıldığı bir çalışmada günde 11 saatten fazla oturanların, 4 saatten az oturanlara oranla 3 yıl içinde ölme risklerinin %40 daha fazla olduğu saptanmıştır. Yine Dünya Sağlık Örgütü, fiziksel inaktivitenin gelişmiş ülkelerdeki ölüm nedenleri arasında ilk 5 sırada yer aldığını bildirmektedir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç Dr. Kerem Gün konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor. Özellikle hayatlarının büyük bir bölümünü masabaşında geçiren ofis çalışanlarının bu tür sağlık sorunları için büyük risk altında olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Yorumlar

  1. REMZİ AKAY

    Bende yıllardır masa başı işinde çalışırım mesleğim bilgi işlem ve veri girme yani anlayacağınız PC başından hiç kalkmıyorum bu nedenle makalede yazılanların hepsi bende mevcut ama ben başımdan geçenleri anlatayım siz karar verirsiniz.Ben 5 yıl önce bel ve omuz ağrıları ile doktora gittim doktor uzun süre PC başında hareketsiz durmak ve yanlış oturma pozisyonu yüzünden sırtımdan omuriliğime baskı yaptığımı söyledi.Ve bana bu işi bırakmamı söyledi ben bırakamam bu işe aşığım dedim ve kafama koydum ve ağrılardan kurtuldum.Yapmanız gereken çok basit arada bir mola verecek ve molalarımız da PC den uzaklaşıp egzersiz yada yürüyüş yapmalısınız bu sayede kireçlenme olmadan herhangi bir sorun yaşanmadan çalışıp gideriz.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ