Karın (Göbek) Yağlarını Eritememenin Nedenleri Nelerdir?

Aynaya baktığımızda hepimizin gözüne çarpan karında bulunan yağların daha da fazla olmaması için bu yazımızda ele aldığımız konu başlıklarına bakmanızı tavsiye ederiz.

Vücudumuzda en rahatsız olduğumuz, değiştirmek istediğimiz bölgelerimizden ilk sıraya karın bölgemiz yerleşir. Buradaki yağları eritmek oldukça zordur. Bayağı bir çaba gerektirir.

Bu bölgedeki yağlanma aslında sağlımız açısından da en tehlike yağlanmadır aynı zamanda.  Harvard Üniversitesi’ndeki uzmanlara göre karındaki yağlar genel olarak iç organlar ile ilgili yağlanmadır. Diğer taraftan basen ve kalçada oluşan yağlanmalar ise hemen derinin altında oluşur.  Bu nedenle iç organları saran iç yağlanma tehlikelidir. Kalp hastalığı, yüksek kolesterol, tip 2 şeker hastalığı gibi problemlere yol açar. Aynı zamanda da iç organların etrafındaki yağlar aktif yağlardır (sağlığı etkileyen hormonları salgılayabilirler). Bu hormonlar da iştahı etkileyen leptin ve insülin duyarlılığını etkileyen adiponektindir. 

Karın (Göbek) Bölgesi Neden Yağlanır?

Bunun en önemli nedeni beslenmedir.  İşlenmiş gıdalar, şeker, beyaz un, doymuş yağ ve trans yağ açısından zengin bir beslenme yağ artışına sebep olur. Diğer önemli sebep ise hareketsizliktir.

Karın (Göbek) Bölgesindeki Yağları Eritemenin Nedenleri Nelerdir?

1. Şeker

şeker zararları

Şeker karın yağlarının baş sebeplerinden bir tanesidir. Şeker tüketimi kilo alımını, yemek yeme isteğini ve uyku zorluklarını artırır.

2. Gazlı ve Hazır İçecekler

gazlı içecekler zararları

Bir tane gazlı içecek tükettiğiniz takdirde vücudunuzda olması gerekenden 7 kat fazl insülin salgılanmaktadır. Ancak bu içeceklerin içerisinde bulunan diğer etken maddeler sayesinde dengelenme olur. Yine de bu sğre içerisinde oluşan fazla enerji vücudunuzda yağ olarak depolanmaya devam eder. Sonunda şeker hastalığına bir davet de açılır.

3. Eksik Egzersiz

egzersiz yapılmaması zararları

Spor yapmak inflamasyonu azaltıyor, kan şekerini düşürüyor ve karın yağlarıyla bağlantılı bütün metabolik dengesizlikleri azaltıyor.

Sadece karın egzersizleri çalışmak da işi çözmüyor. Çünkü bölgesel zayıflama mümkün değil. Bir araştırmada, 6 hafta boyunca sadece karın kaslarını çalıştıranların, bel çevresinde hiçbir incelme veya göbeğindeki yağlarda hiçbir azalma görülemedi. Aerobik egzersizin (yürüyüş, koşu, yüzme,  bisiklet vs gibi) karın bölgesindeki yağlara çok önemli azalmaya neden olduğu bir dizi araştırmada gösterildi.

Ağırlık kaldırmak, yoga yapmak vücuttaki yağsız kas kütlesini artırır. Kas hücreleri dinlenirken bile kalori harcadıklarından hem gün içinde harcanan toplam kalori miktarı artar hem de metabolizma hızlanmış olur. Bu da kilo ve yağ kaybetmeyi kolaylaştırdığı gibi ulaşılan kiloyu korumaya da yardımcı olur.

4. Yetersiz Uyku

yetersiz uyku zararları

Uykunuzu düzenli hale getirmeniz gerekiyor. Araştırmalarda yeteri kadar uyumayan insanların kilo alma eğilimlerinin daha fazla olduğu gözlenmektedir.

5. Stres

Stresli iken normalden daha fazla yemek yeme eğilimi içerisine girilebilir. Aynı zamanda kortizol hormonu yani stres hormonu bu yağları vücudumuzda depolamaktadır.

6. Trans Yağ İçeren Yiyecekler

trans yağ zararları

6 yıl süren bir araştırmada çok fazla trans yağ asidi tüketen maymunların, tekli doymamış yağ asitleri tüketen maymunlara göre %33 daha fazla göbek yağı aldığı görüldü. Trans yağ asitleri, kalp ve şeker hastalığına neden olmanın yanı sıra göbek bölgesinde yağlanmayı da arttırmaktadır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ