Diyet ve Beslenme

Badem Ara Öğünlerin Süper Gıdası ve Kilo Vermeye Destekçi

Kalp için mükemmel besinlerden biri olan bademin aynı zamanda bir Süper Gıda olduğunu biliyor muydunuz? Öyleyse bu yazımızda bademin diğer faydalarını da bulabilirsiniz.
19 Kasım 2018,   1 Yorum
Badem Ara Öğünlerin Süper Gıdası ve Kilo Vermeye Destekçi

Ara öğünlerde en çok tercih edilen ya da önerilen besin bademdir. Kendisine süper gıda da denir.

Süper Gıda ne demektir? Aynı anda, bir çok işlevi olan ve birçok görevi yerine getiren besin maddesi de denilebilir. Süper gıdalarda yüksek oranda vitamin, antioksidan ve diğer besleyici öğeler bulunmaktadır. Badem de işte bu bahsettiğimiz özelliklere sahip bir besindir.

Kalbiniz İçin Badem Önemlidir

Yapılan araştırmalarda, öğünlerinde badem ve diğer sert kabuklu yemişler tüketen kişilerin kalp hastalığından ölme riskinin tüketmeyenlere göre düşük olduğunu göstermiştir.

badem faydaları

Badem Tip 2 Diabet Karşı Koruyucudur

Kan şekerinin yükselmesi diabet hastalığının oluşma sebeplerinden sayılır. Yapılan araştırmalarda bademin yemek sonrasında kan şekeri artışını dengelemesi belirtilmiştir. Yine bir araştımada, yemeğin yanında tüketilen bademin ise tüm öğünün glisemik etkisini azalttığını ortaya koyar.

Badem Kilo Vermenizi Yardımcıdır

Bir araştırmada, badem bakımından zengin, düşük kalorili diyet uygulayan katılımcıların, düşük kalorili yüksek karbonhidrat diyeti uygulayanlara göre %62 oranında daha çok kilo kaybettiğini göstermiştir.

badem yararları

Badem Enerji Verir

Badem riboflavin (B2 vitamini) içerir ve B2 vitamini, enerji üretimini destekler.

Badem Potasyum ve Yüksek Oranda E Vitamini İçerir

Yüksek oranda antioksidan özelliği olan E vitamini içerir.  E vitamini ise vücudu sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikallerin yarattığı hasardan korur.

Potasyum da kalp kaslarını tetikler ve kalp atışının düzenlenmesi için çok önemlidir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

 

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

  • Esin
    26 Kasım 2018 Pazartesi, 14:26

    Genelde fındık tüketirdim ama bademe de şans vermek lazımmış :) Çok faydalı bir yazı olmuş

     Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın