Sağlıklı Beslenmede Herkese Yetebilecek Kadar Meyve ve Sebze Üretilmiyor

Meyve ve sebze üretiminin son yıllardaki durumu biraz iç karartıcı durumda. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporlarda bunları açıklar durumda.

Geçtiğimiz hafta Plus One dergisinde yayınlanan Guelph Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırma yayınlandı. Bu araştırmaya göre dünyadaki tüm insanların sağlıklı beslenebilmesi için yeteri kadar meyve ve sebze üretilmiyor.

Araştırmada küresel ölçekteki tarımsal üretim incelendi ve mevcut verilerle 2050 üretimi hesaplandı. Tarımsal üretimle birlikte, 2050 yılında öngörülen dünya nüfusu ve beslenme uzmanlarının tavsiyeleri karşılaştırıldı.

Araştırma ekibinin başından biri olan Prof. Evan Fraser, “Mevcut küresel tarım sistemi ile herkesin sağlıklı beslenmesi mümkün değil. Depolanan tahıl, yağ ve şekerden ihtiyaçtan daha fazlası üretiliyor. Ancak meyve ve sebze üretiminde mevcut nüfusun beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yetersiz.” açıklamasında bulundu.

sağlıklı beslenme faydaları

Harvard Üniversite’si tarafından hazırlanan “Sağlıklı Beslenme Tabağı “ tavsiyeleri ile aynı doğrultuda hazırladıkları beslenme modeline göre, diyetin yarısının meyve ve sebzelere, dörtte birinin tam tahıllara, son çeyreğinin ise protein, yağ ve süt ürünlerine ait olduğu varsayımını yaptı.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan hesaplamalar küresel nüfusun 2050 yılı itibariyle 9.8 milyar civarına ulaşacağını öngörüyor.

Güncel tarımsal alan kullanım verileri ve sağlıklı beslenme tavsiyelerini 2050 yılına uyguladıklarında araştırmacıların, tahıl, yağ ve şeker üretiminin yeterli olduğunu ancak meyve, sebze ve hatta protein gereksinimini karşılayacak durumda olmadığını gösterdi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ