Raw Food (Çiğ Beslenme) Nedir ve Zayıflatır Mı?

Doğanın bizlere hediye ettiği sebze ve meyveleri çiğ yemek ne kadar faydalı, ne kadar zararlı, çiğ beslenme kilo vermede yardımcı olur mu gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda sizler için ele aldık...

 

Raw food (çiğ beslenme), bir beslenme şeklinden daha çok bir yaşam felsefesidir. Doğanın bizlere verdiği sebze ve meyveleri en saf haliyle tüketmektir.

Raw Food Beslenme Felsefesi Nedir?

Raw food, ilk insanların ateşi bulmadan önceki uygulamış oldukları beslenme şeklidir. Raw food, insanın kendini yeniden tanıması ve vücudunu arındırması olarak düşünülür.

Raw food felsefesinde, besinlerin pişirilmesinin enzim aktivitelerinin öldüğüne inanılır ve sindirimde de fayda sağlanılmayacağı düşünülür.

Raw food felsefesinde böbreklere daha fazla yüklenilmek istenmez. Bu sebeple proteinli besinler ve hayvansal gıdalar tüketilmesi tercih edilmez.

Besinler ya çiğ olarak, ya kurutularak ya da 45 derecenin altındaki ısılarda bırakılarak tüketilir.

Tüketilen besinler; sebze ve meyve, mercimek, börülce gibi bakliyatlar yeşillendirilip salata içine ya da çiğ yemeklerine dahil edilerek, yağlı tohumlar ve kuru yemişler.

çiğ beslenme

Rafine şeker kesinlikle tüketilmemektedir.

Hayvansal sütler pastörize edildiği için onun yerine Hindistan cevizi sütü gibi bitkisel sütler kullanılıyor. Aynı şekilde süt ürünleri olan peynir, tereyağı ve yoğurt tercih edilmiyor. Bunların yerine tofu, bitkisel yağlar kullanılmakta.

Alkol ve kafein kullanılmıyor.

Un da kullanılmıyor. Ekmek ve hamur işi bu tarz beslenmede yok. Onun yerine baden unu ya da keten tohumu unu ile alternatif ekmek yapılıyor.

Raw food beslenmede üç tip et kullananlar mevcut. Bunlar hiç et tüketmeyenler, eti marine edip çiğ olarak tüketenler ve sadece balık eti tüketenler.

çiğ beslenme faydaları

Raw Food Beslenmenin Yararları Nelerdir?

Raw Food tüketimi sayesinde besinlerin içeriğinde bulunan vitaminler kaybolmaz. Besinler herhangi bir işlemden geçmediği için besin değeri kaybına uğramaz, dolayısıyla enzim ve vitamin değerleri maksimumda kalır.

Katkılı besinler tüketilmediği için kanser riski azalır.

Bol lifli besin tüketimi nedeniyle sindirim sistemi rahatlar.

Alkol ve kafein tarzı içeceklerin tüketilmemesi karaciğere destek olur.

Böbreklerin yükünü azaltır.

Vücutta ağırlık yapacak ürünler tüketilmediği için enerji seviyenizi arttırır.

çiğ beslenme zararları

Raw Food Beslenmenin Uzun Vadede Zararları Nelerdir?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak’a göre;

“ Çiğ beslenme, kısa vadede olmasa da uzun vadede, vücutta bazı vitamin ve minerallerin yetersizliğine neden olabilir. Et, yumurta, süt ürünleri gibi hayvansal besinlerde, protein, A, K, B12 vitamini, kalsiyum, demir gibi önemli mineraller bulunur. Proteinli besinler, insan vücudundaki hücrelerin büyümesinde, gelişmesinde ve yıpranan hücrelerin yenilenmesinde, vücudun çalışmasında düzenleyici olarak görev yapan enzim ve hormonların yapımında, vücudun mikroplara karşı savunmasında görev alan antikorların ve bazı vitaminlerin yapımında etkindir. Bu vitamin ve minareler büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklar ve gençler için çok önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki vücuda alınan fazla protein, başta böbrekler olmak üzere birçok organı olumsuz etkiler.”

çiğ beslenme zayıflama

 

Raw Food Beslenme Zayıflatır mı?

Kısa vadede değişik bir beslenme şekline girileceği ve pişirme yöntemleri nedeni ile vücuttan kısa dönemde toksin ve ödem atımı gerçekleşir. Ancak uzun vadede önemli olan kişinin protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacını dengeli bir biçimde karşılamaktır. Raw food beslenme burada yetersiz kalmaktadır.

Raw food beslenmede kalori miktarları, yağ oranları da otomatik olarak düşmesi nedeniyle uzmanlar, bunu bir beslenme biçimi olarak hayatına tam anlamıyla almak istemeyenler için belli aralıklar ile uygulama yolu ile raw food diyetini önerip vermektedirler.  

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ