Koşu Yapmak İçin Sizin Sebepleriniz Nelerdir?

Tüm zamanların en eski, en rahatlatıcı, maddi açıdan minimum, stresi atmamızda maksimum geri dönüş sağlayan, yapılan yere göre sizi başka modlara sokan en güzel sporlardan biri; Koşmak...

Ben koşabildiğime inanmayan biriydim. Çünkü daha önce okul hayatında yaşamış olduğum bazı tecrübelerim bu konuda çok başarılı olmadığımı göstermişti.

Sonra yavaş yavaş eşimin de teşvikleri ile artık hayatıma dahil etmeye başladım ve şimdi koşmayı gerçekten seviyorum ve gün geçtikçe de öğrenmeye de başlıyorum. Benim koşuyu sevme sebeplerim arasında her kilometre bitirebildiğimde kendimi güçlü hissetmem, özgür hissetmem, özgüvenimi arttırması, sadece kendi içime odaklanmam, konstrasyonumu arttırması, beni çok mutlu hissettirmesi diye sıralayabilirim. Formumu korumak, fit bir görünüme sahip olmak aslında motivasyonumun çok gerisinde kalan sebeplerim.

Antik Yunanlıların sözü gibi:

“Güçlü olmak istiyorsan-koş. Güzelleşmek istiyorsan-koş. Akıllı olmak istiyorsan-koş.”

Koşu yapmanın insan sağlığı için ne kadar yararlıdır, koşmak gerçekten gerekli midir Antik Yunanlıların dediği gibi gerçekten her şeyimize biraz dokunur mu diye biraz araştırma yaptığımda ise aşağıdaki bilgiler ile karşılaştım…

koşmanın faydaları

Koşu yapmak insan beynindeki gri hücreler üzerinde olumlu bir etki bırakır. Gri hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan kimyasal maddeler koşu esnasında salgılanır.

Koşu yapmak zekayı arttırır. Zihinsel aktiflik de artar. Yoğun olduğunuzda ve sorunlara çözümler getirmeniz gerektiğinde hızlı bir şekilde çözüm önerileri ortaya koyabilmektesiniz. Beyin fonksiyonları çok daha iyi çalışır.

 

Yapılan araştırmalarda koşu yapan kişilerin kendini ifade etme, yabancı kelime öğrenme gibi konularda daha başarılı olduğu ifade edilmektedir.

Koşu yapan kişilerin kemik kaliteleri korunmakta ve osteoporoz riski de azalmaktadır.

Koşu yaparken metabolizma hızınız artar ve kalori yakışınız da artar.

Koşu yapmak, diyabet, kolesterol, tansiyon, obezite ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar ile mücadelede kişiye büyük yardım sağlar.

Koşmak, kalbinizi daha güçlü duruma getirir. Kırmızı kan hücrelerindeki sayı arttığı gibi kalbiniz de tıpkı kaslarınız gibi gelişip, kuvvetlenir.

koşmanın sağlığa yararları

Kasların oksijeni alma kapasitesi artar. İyi egzersiz yapmış bir kalp vücuda daha çok kan pompalar. Böylece oksijen tüketimi de artar.

Stresten arınmanın en güzel yoludur. Gün boyunca maruz kaldığınız olumsuzluklardan arınmanın en iyi yoludur.

Egzersiz yaptığınız zaman vücudunuzda endorfin diye adlandırılan özel hormonlar belirir. Mutluluk hormonu diye de adlandırılır.

Araştırmalar düzenli koşunun karaciğer hücrelerinin yenilenmesine de yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Sonuç; doğru yoldayım. Zaten koşarken de hem fiziken hem de içsel hissettiklerim doğru yolda olduğumu gösteriyor ama bunları da bilmem iyidir.

Konu ile alakalı "Koşu Bandında Çalışmak Neden Ağrı Yapar" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ