Sağlıklı Yaşam ve Spor

Terlemek Yağ Yaktığınızın Göstergesi Midir?

Çok terlemenin çok fazla kilo kaybettireceğine dair hepimizde bir algı oluşmuş durumda. Bunun ne kadar doğru olup olmadığını bu yazımızda sizler için ele aldık.
12 Kasım 2018,   1 Yorum
Terlemek Yağ Yaktığınızın Göstergesi Midir?

“Bu vücut ya da bu iş için az ter dökmedim.” dediğimizde istediğimiz şey ile ilgili bayağı bir emek verdiğimizi ya da fit bir vücut için çok çabaladığımızı söylemek isteriz. Spor yaparken terlemenin bize daha fazla kalori harcattığını ya da daha fazla yağ yaktırdığını da düşünenler vardır. Peki, durum gerçekten de böyle midir?

Neden Terleriz?

Ter, göbek bölgenizdeki ısı 98,6 dereceyi aştığında vücudun gösterdiği tepkidir. Vücudun normal ısısını koruyabilmesi için beyin, ter bezlerini aktifleştirir ve dolayısıyla terlemeye başlarız. Protein eksilmesi durumunda tuz, şeker ve az miktardaki atık ürünlerin yanında vücut su kaybetmeye başlar.

Vücuttaki 2-4 milyon ter bezi terlemeniz için çalışırlar.

Bazı kişiler aynı koşullarda diğerlerinden fazla terler çünkü sıcaklık ve nemin yanında, genetik, cinsiyet, yaş ve form da belirleyici faktörlerdir. Terdeki nem vücuttan buharlaştıkça vücut serinler.

terlemek kilo kaybı

Yağ Yakımı Nasıl Gerçekleşir?

Maalesef yağ teknik olarak yanan ya da eriyen bir şey değildir. Vücudumuzun enerji ihtiyacı olduğunda yağları yağ asitleri ve gliserol olarak parçalara ayırır, daha sonra da metabolize eder. 

Sonuçta yağ ve terleme birbirinden bağımsız çalışmaktadır.

Terleme yağ yaktığınız anlama gelmemektedir.

Örneğin yapacağınız yoga ya da pilates gibi antremanların sonunda çok fazla terlenmemesine rağmen fit bir görünüm sağlar.

Spor sırasında terlemeyle ilgili önemli olan şey, kaybettiğin suyu yerine geri koymaktır.

“Egzersiz Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?” adlı yazımızda da egzersiz öncesi ve sırasında ne kadar su tüketmeniz gerektiği ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

  • Sena
    26 Kasım 2018 Pazartesi, 14:33

    Uzun zamandır spor yapıyorum hep neden diğerleri terlemiyorum diye düşünürdüm ama yağ oranımda da ciddi oranda azalma olurdu

     Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın