Çok Zayıf Ya da Çok Kilolu Olmak Ömrü Maalesef 4 Yıl Azaltıyor

Hemen hemen birçok insandan duyduğumuz kilo probleminin aslında ne kadar olduğunu anlatan bir çalışmayı sizler için ele aldık. Çok zayıf veya çok kilolu olmanın yaşam süresini nasıl etkilediğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere’de doktorda kaydı bulunan 2 milyon kişinin incelenmesi ile çok saygın bir bilim dergisinde Lancet’te yayınlanan araştırmaya göre çok zayıf ya da çok kilolu olmanın insan ömrünü 4 yıl azalttığı açıklandı.

Araştırmacılar, 40 yaşın üzerinde ve beden kitle endeksinin normal aralığının üst sınırına yakın kişilerin ölüm riskinin en düşük grup olduğunu buldular. Endekse göre normal aralık 18,5 ile 25 arası olarak tanımlandı.

Bunun yanı sıra yaşam beklentisi en kısa olan gruplar ise beden kitle endeksinin alt ve üst uçlarında yer alan kişiler.

Beden kitle endeksi normal aralıkta olan kişilerle kıyaslandığında obez erkek ve kadınların yaşam beklentisi sırasıyla 4,2 ve 3,5 yıl daha kısa.

Çok zayıf kişilerin yaşam beklentileri ise erkeklerde 4,3, kadınlarda ise 4,5 yıl daha az.

kilo problemleri

Araştırma sonucunda beden kitle endeksinin trafik kazaları dışında her türlü ölüm sebebiyle ilişkili olduğu bulundu. Buna kanser, kalp-damar ve solunum yolları hastalıkları da dahil.

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Krishnan Bhaskaran açıklamaları şu şekilde:

 "Çoğu ölüm nedeni için optimal bir beden kitle endeksi seviyesi olduğunu bulduk. O seviyenin altına veya üstüne geçildiğinde o hastalığa yakalanma riski artıyor" 

"21'in altındaki beden kitle endekslerinde tüm nedenlerden ölümler artıyor. Fakat bunun, hastalanan kişilerin kilo kaybetmesiyle de ilişkisi olabilir.

"Tüm hastalıklar beden kitle endeksi normal seviyeden uzaklaştıkça artıyor. Bu yüzden 3 kilo vermek veya almak bile bir fark yaratabiliyor. Araştırmanın örneklemi çok büyük olduğu için az miktarda kilonun yarattığı farkı bile tespit edebiliyoruz."

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

 

Kaynak: BBC News

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ