Tahinin Faydaları Nelerdir?

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan tahinin, vücudumuzdaki faydalarını saymakla bitmez. Anti kanser etkisi ve kemik problemlerine iyi gelmesiyle bilinen tahinin faydalarını da bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kahvaltı sofralarının tacıdır tahin pekmez… Tahin de zeytinyağı, ceviz ve keten tohumu gibi bir süper besindir. Araştırmalar tahinin bağışıklık arttırıcı, kalp ve damar koruyucu özelliklerine sahip olduğunu gösteriyor.

tahin yararları

Tahini Nasıl Elde Ederiz?

Tahin, susam bitkisinde bulunan tohumlarının belirli işlemlerden geçirilerek ezilmesiyle elde edilir. Bu işlemi yapmak için önce tohumları kabuklarından ayrıştırmak gerekir. Daha sonra kabuklarından ayrılmış olan tohumlar kavrulur  ve ezilir. Bu şekilde akışkan ve yağ oranı açısından fazla olan tahini elde etmiş oluruz.

Ayrıca susam, sadece tahin yapımında değil aynı zamanda simit, börek, çörek gibi yiyeceklerin üzerine de dökülür.

tahin faydaları

Tahinin Yararları Nelerdir?

Tahin, Sağlıklı Yağlar Açısından Zengindir.

Tahin içeriğinde Omega 6 ve Omega 3 bulundurmaktadır. Bu vitaminler vücudumuzda sentezlenemediğinden dolayı dışarıdan almak zorunda olduğumuz doymamış yağ asitlerindendir.

Doymamış yağ asitleri tansiyonu dengeleyerek kalp sağlığına iyi gelmektedir.

Susam tohumları, hem sağlıklı katı yağlar hem de bazı önemli amino asitler (protein yapı taşları) sağlamak için % 55 oranında yağ ve % 20 oranında protein içeriyor.

Çok kalorilidir. Ancak dikkatli kullanımı ile sağlık açısından da ciddi yararlıdır.

Tahin, Protein, Vitamin ve Mineral Açısından Çok Zengindir.

Tahin magnezyum, bakır, fosfor, manganez, demir ve çinko gibi minerallerle birlikte tiamin gibi B vitaminleri elde etmek için mükemmel bir yiyecektir. 

İçeriğinde bulundurduğu birçok mineral sayesinde vücudumuzun bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olur.

Tahinin içinde bulunan demir minerali kan yapımı için önemlidir.

Çinko minerali ise yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve cilt sağlımızın korunmasını destekler.

tahinin yararları

Tahin, Antikanser Etkileri Göstermektedir

Susamın bir diğer önemli özelliği, bitki lignanları içeriğini tohumlamaktır. Lignanlarda antikanser etkileri ve kalp teşvik etme yetenekleri olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar, susam tohumlarından gelen öncüllerin, bağırsaktaki bakteri florası tarafından, her zaman en iyi lignan kaynağı olarak düşünülen keten tohumlarından elde edilenlere eş değer lignanlara dönüştürüldüğünü bulmuştur.

Tahin, Kemik Sağlığını Korur

Hammaddesi olan susamda bulunan kalsiyum ile yararlı yağlar kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Zengin miktardaki kalsiyum içeriği kemiklerin güçlenmesine ve kemik erimesine karşı kemiklerin daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. 

Tahini değişik bir şekilde kullanmak isterseniz hem fit hem de lezzetli “Tahinli Pankek” yapımına göz atabilirsiniz:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Rmtsb5fd6ME

 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. Ahmetcan

    Ağır antreman yapanve protein alan birisiyim. Tahin kesinliklle diyetinizide olmalı! Ben sabahları 2 kaşık atıp öyle başlıyorum güne

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ