Core Bölgesini Çalıştırabileceğin Egzersizler

Karın ve kas bölgesini çalıştırmak hem en zorlu hem de en önemli egzersizlerden biridir. Core bölgesini çalıştırmak içinse evde yapabileceğimiz egzersizleri sizler için derledik.

Kuvvet ve dayanıklılığımızı arttırmak için güçlü bir gövde merkezine sahip olmanız gerekmektedir. Alt beden ile üst beden arasındaki güç transferini sağlayan merkez karın ve bel bölgesidir.

Core Bölgesini Çalıştırabileceğiniz Egzersizler:

crunch egzersiz

1. Crunch

Mekik, en bilinen hareketlerden bir tanesidir. Dizleriniz kırık bir şekilde sırt üstü uzanın. Kollarınızı göğsünüzün üzerine yerleştirin. Bacaklarınıza doğru doğrulup tekrar yatınız.

air bike

2. Air Bike Egzersizi

Bisiklet hareketi için sırtüstü yere yatın ve ellerinizi başın arkasına koyun. Bacaklarınızı yerden kaldırın ve bacaklarınızın alt kısmı yere paralel konumda olsun. Bu durumda, omzunuzu yerden kaldırarak sol dirseğiniz iyice sağ tarafınıza yaklaşıncaya kadar çapraz olarak bükülün ve aynı anda sağ bacağınızı da bükerek sol dirseğinize doğru çekin ve aynı bisiklet pedalı çevirir gibi her iki tarafınızla ve yavaşça başlangıç pozisyonuna dönerek hareketi devam ettirin.

plank egzersizi

3.  Plank Egzersizi

Plank hareketi karın kası egzersizlerinin en etkili hareketidir. Çapraz karın kasları, rektus kasları, yan karın kasları ve kalça kasları dahil olmak üzere tüm kaslarınızı çalıştırırsınız. Düzenli olarak yapacağınız bu hareket sırt ağrısını hafifletir ve sırtınızı güçlendirip destek kazanmış olursunuz. Plank, metabolizmanızı hızlandırır, duruşunuz ve dengeniz düzelir, kaslar rahatladığı için stres ve gerginlik seviyeniz düşer. Dirsekleriniz 90 derece olacak şekilde yerde vücudunuz da yere paralel olacak şekilde en az 30 sn. boyunca bu pozisyonda kalmanız gerekir.

yan plank

4. Yan Plank

Plank pozisyonuna geçtikten sonra sağ eliniz ile gücünüzü ve dengenizi sağladıktan sonra yavaşça dönerek yan plank pozuna geçin. Düz ve dengede olduktan sonra sol kolunuzu yukarıya kaldırın ve 15 saniye bu pozisyonda kalın. Başlangıç pozisyonuna dönün. Bu sefer diğer tarafınıza aynı hareketi uygulayın.

bird dog egzersizi

5. Bird Dog Ezgersizi

Sert bir zemin üzerinde dizlerin ve ellerin üzerinde durun. Bel düz kafanız bele paralel olacak şekilde aşağıya baksın. Ters kol ve ters bacağı ileriye doğru uzatın ve yere paralel olarak kaldırılan pozisyonda 2-3 sn. bekleyin. Sonra diğer tarafı aynı şekilde ileriye doğru uzatın.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ