Düzenli Egzersiz İle Vücudunuzda Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

Stresten uzak kalmak, vücudumuzdaki kilo artışını kontrol etmek ve bunaltıcı iş hayatından kaçmak bazen ciddi anlamda zor olabiliyor bizler için. Bu durumu çözmenin hem en basit hem de ne sağlıklı yolu egzersiz yapmaktır.

Hayatımıza düzenli bir şekilde egzersizi adapte etmek bazen zor gelebilir. Bununla ilgili kendimize sürekli bahaneler yaratırız. Her konu ile ilgili düzen sıkı bir motivasyon ve çaba gerektirir.

Sizi motive eden sebep her ne olursa olsun egzersiz sonunda vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri de görmezden gelemezsiniz.

Düzenli egzersiz sonrasında vücudunuzda meydana gelen değişiklikler nelerdir?

İlk antremanınız sırasında kalp atışlarınız artacaktır, bu sebeple kan akışı ve beyne giden oksijen arttığı için kendinizi enerjik hissedeceksiniz. Ancak çok büyük ihtimalle ertesi gün yaklaşık 72 saat sürecek olan bir kas ağrısı ile baş başa kalacaksınız. Ancak unutmayın ki düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya devam ederseniz o ağrıları tekrar çekme olasılığınız da azalacaktır.

spor faydaları

Birkaç hafta boyunca devam etmeye devam ederseniz mitokondri üretiminiz yavaş yavaş artmaya başlayacaktır. Mitokondrilerin özelliği karbonhidratları, yağları ve proteinleri kaslarınızın esnemesi kasılması gibi işlemlerde kullanılmak üzere yakıta çevirir. Araştırmalar insanların altı sekiz hafta sonra mitokondrilerini %50 arttırabileceğini göstermektedir. Hücrelerinizde mitokondrinin artması demek kendinizi fit ve dayanıklı olmanız demektir.

Altı ay sonunda güç egzersizi üzerine çalışıyor iseniz kaslarınız şekillenmeye başlayacaktır. Döktüğünüz terlerin sonuçlarını almaya başlıyorsunuz. Egzersiz programına başladıktan ilk altı ayı boyunca %50 oranında bırakma olasılığı var iken bu süreden sonra süreklilik daha fazla…

Eğer kardiyo çalışması yapıyor iseniz dokuz ay sonunda VO2 max (bedeninizin, kaslarınıza yakıt olarak oksijen taşıma oranını simgeler) değeriniz %25 oranında artış gözlenir.

Bir yılsonunda kemik yoğunluğunuz artacaktır. Osteoporoz riskiniz azalır. Araştırmaların sonunda düzenli yapılan egzersizlerin, dayanıklılık antrenmanının bir yılsonunda osteoporoz etkilerini tersine çevirdiğini gösterdi.

sağlıklı yaşam

Uzun yıllar hayatınıza dahil ederseniz egzersizi daha uzun ve bence en önemlisi hem daha sağlıklı hem de daha mutlu bir ömrün anahtarını da almış olursunuz. Çünkü egzersiz, stres hormonlarının düzeyini azaltarak anksiyete ve depresyon riskini de düşürüyor.

Hadi hareket zamanı… Seçim sizin!

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

 

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ