Kivi: Dünyada Yoğun Olarak Tüketilen 26 Meyve İçerisinde Besin Maddesi Yönünden En Zengin Meyve

Egzotik meyvelerin hem en ekşisi hem de en çok tüketilen meyvesi olarak başı çeken kivinin faydaları saymakla bitmez.

Kivi yeşil, küçük, egzotik ve oldukça da lezzetli bir meyvedir. Kivi meyvesi aslen Çin’in güneyindeki vadisine özgü bir meyvedir. Daha sonrasında 1904 yılında Yeni Zelenda’ya geldi. 1960 yıllarda ise Amerika ve İngiltere’ye yayılmıştır.

Kivi, ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde bol bol yetiştirilmektedir. Tezgahlarımızda da yerini almaktadır.

Kivi, özellikle C, E ve K vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyvedir. C vitamini ya da kalp ve kas sağlığını koruyan potasyum alımınızı arttırmak istiyorsanız beslenme düzeninize kiviyi eklemeniz gerekiyor.

E ve C vitaminleri vücutta serbest radikallerin(zararlı maddelerdir) yol açtığı hasarı en aza indiren antioksidanlardır. Vücudun genelinde dokuların ve hücrelerin yenilenmesi, kolajen üretiminin desteklenmesi, kemik sağlığının korunması ya da yaraların kolay iyileşebilmesi için ise C vitaminine ihtiyaç duyuyoruz.

kivi yararları

Kivinin Yararları Nelerdir?

1.Çocuklarda Astım Krizini Hafifletir

İtalya’da yapılan araştırmalarda kivinin özellikle 6-7 yaşında çocuklarda solunum yolu üzerinde mucize gibi tanımlanabilecek etkiler yarattığı açıklandı. Belirli bir süre kivi tüketiminin ardından çocuklarda nefes darlığı %32, gece öksürüğü %27, hapşırma %41, burun akıntısı %28 ve kronik öksürük %25 oranında azaldı.

Bunun sebebinin kivinin içerisinde bulunan flavonoitlerin hücre içi hasarı azaltması ve DNA mutasyon ve hasarını önlemesi olarak gösteriliyor.

2.Potasyum Yönünden Zengindir ve Kalp Sağlığını Korur

Kalp damar hastalıklarını en aza azaltmak için potasyum miktarını arttırıp sodyum miktarını azaltmak gerekir. Düzenli olarak kivi tüketmek kandaki yağ oranının düşmesinde önemli bir rol oynayabiliyor. Çeşitli araştırmalar sonucu, kivinin damarlarda plak birikimini önlemeye ve böylece damar tıkanıklığının önüne geçmeye de yardımcı olduğu belirlenmiştir.

kivi

3.Kivi ve “Lutein” Maddesi

Kiviye tansiyonu dengeleme özelliği veren, ‘lutein’ adlı bir başka antioksidan daha söz konusu. Ispanak benzeri koyu yeşil sebzelerde de bulunan lutein maddesi, tansiyonun yanı sıra ‘sarı nokta’ olarak bilinen göz hastalığına karşı da koruyucu.

4.Sindirim Sistemine İyi Gelir, Kabızlığı Önler

Kivinin zengin lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler. Sindirimi kolaylaştırır. Hatta yemeklerden sonra bir tane soda içmek yerine kivi yemek daha iyi bir tercih olabilir.

5.Bağışıklığı Güçlendirir

Kivinin içerdiği antioksidanlar, vitamin, mineral ve diğer besleyici maddeler bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etki gösteriyor. Sonuç olarak güçlü bir bağışıklık sistemi demek vücudun kendini daha iyi savunabilmesi demektir.

6.Kilo Koruma ve Form Tutmada Etkilidir

Lif oranı yüksektir. Daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

kivi faydaları

Doç. Dr. Atnan Uğur’un kivinin sağlığımız ile ilgili yapmış olduğu yararları ile ilgili bilimsel veriler:

"Kivi dünyada yoğun olarak tüketilen 26 meyve içerisinde besin maddesi yönünden en zengin meyvedir. Kivi meyvesinin 100 gramında ortalama 100-400 mg C vitamini bulunur. Ayrıca magnezyum içeriği bakımından da en zengin, yüksek potasyum miktarı ve düşük sodyum ile yine meyveler içerisinde ön sıralarda yer almaktadır. E vitamini, bakır, fosfor, B2 vitamini ve A vitamini bakımından da iyidir. Öncelikle bir C vitamini deposu olan kivinin düzenli tüketilmesi halinde özellikle kış aylarında görülen solunumla ilgili şikayetlerin azaldığı yönünde bilimsel veriler bulunmaktadır. Örneğin İtalya'da 18 bin çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, C vitamini içeriği yüksek meyve tüketen bireylerin yüzde 44'ünde solunumla ilgili sorunla karşılaşma riskinin azaldığı belirlenmiştir. Zaten eskiden beri astım hastalarında, nefes açıcı ve öksürük kesici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Kivi, kanı sulandırır, erkeklerde iktidarsızlığa iyi gelir. Kivi kanseri başlatan genlerde mutasyonu önlemede etkili olan anti mutagenik bileşikler (beta karoten, glutathion, lutein ) içermektedir. Özellikle lutein amino asitinin prostat, akciğer ve kolon kanserine iyi geldiği bildirilmektedir."

kivi vitamin

İskoçya'da Rowett Araştırma Enstitüsü'nde gönüllü bireylerle yapılan bir çalışmada, 3 haftalık periyotta kivi tüketimi sonucunda yapılan tahlillerde, kan plazmasında C vitamini içeriğinin arttığı, lenfositlerde DNA zararının belirgin bir şekilde azaldığı saptanmıştır.

Sonuçta, kivinin anti kanserojen özelliği ile, vücudu koruma bakımından önemli olduğu bildirilmiştir. Kivinin, yan etki göstermeksizin kanı sulandırarak, kalp krizini de önlediği yapılan bilimsel araştırmalarla saptanmıştır.

Tüm bunların yanında kolesterol düşürücü, kabızlık giderici, depresyon önleme ve stres azaltıcı, vücut şekerini düzenleyici, trigliserit düşürücü, görme gücünü iyileştirici, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, çocuklarda kemik ve beyin gelişimini arttırıcı, kilo koruma ve form tutmayı sağlama gibi daha birçok özellikleri nedeniyle kivi son derece sağlıklı bir meyvedir."

 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ