Hergün Şınav Çekmeniz İçin Nedenleriniz Var

Evde kendi başımıza spora başlama kararı alan hemen hemen herkesin ilk olarak yapmaya çalıştığı hareket olan şınav, vücudumuzdaki birçok kası aynı anda çalıştıran bir egzersizdir.

Yaptığımız egzersizler sayesinde kalori yakabiliyoruz, bu sayede kilo veriyoruz ve aynı zamanda da uygulamış olduğumuz hareketler ile kaslarımızı da güçlendiriyoruz.

Yaptığımız egzersizlerde uyguladığımız hareketlerin hepsi bizlerin farklı kas gruplarını çalıştırmaktadır. Şınav hareketi ise vücudumuzda birden çok kasımızı çalıştırabileceğimiz hareketlerden bir tanesidir.

Şınav hareketi ile çalıştırabileceğiniz kaslarınız; Göğüs kaslarınız (alt ve üst göğüs kası dahil), omuz kaslarınız, trapez kaslarınız, sırt kaslarınız, önkol kaslarınız, karın kaslarınız, az da olsa ön bacak kaslarınız, pazu (biseps) kaslarınız ve arka kol kaslarınız.

Şınav Hareketinin Faydaları Nelerdir?

1.Vücudunuzun Üst Kısmını Güçlendirirsiniz

Şınav egzersizi ile göğüs ve omuzlarınızı çalıştırırsınız. Vücudunuzun üst kısmındaki kasları belirgin hale getirdiği gibi aynı zamanda karnınızı sıkarak omurganızın dik durmasına da yardımcı olursunuz. Karnınızı da güçlendirip şekillendirirsiniz.

2.Enerji Seviyenizi Arttırırsınız

Kan dolaşımınıza iyi gelir, vücut ısısı üretir ve beyninizin daha etkin şekilde çalışmasını teşvik eder.

3.Kas Yoğunluğunuzu Arttırır

Özellikle bilek ve dirsekler ile beraber çeşitli kas gruplarını da çalıştırmış olursunuz. Bu da kemiklerinizin güçlenmesine sebep olur. İlerleyen yaşlarda kemik yoğunluğunun azalmasının kırıklara daha fazla sebebiyet vermesi nedeni ile daha fazla önem kazanır.

4.Bazal Metabolizma Hızınızı Arttırır

Özellikle kilo vermek isteyenlerde bazal metabolizma hızı önem kazanır. Şınav hareketi sayesinde bazal metabolizma hızınızı da artırmış olursunuz. Çünkü şınav hareketi hem kardiyo hem de güç antremanı yerine de geçmektedir.

şınav hareketi

Şınav Hareketi Nasıl Uygulanır?

Yere yüzüstü uzanın. Ayaklarınızı yan yana koyun ve ellerinizi yanınıza yerleştirin. Omuz genişliği açıklığında olmasına dikkat edin. Bu pozisyonda vücudunuzun ağırlığını göğsünüzde hissedin. Sonrasında ayak parmaklarınızın ucunda kollarınızı düzeltin ve yukarı yükselin. Ardından da dirseklerinizi esnetip başlangıç pozisyonunuza geri dönün.

Yorulduğunuzda dinlenin ve tekrar başlayın. İlk aşamada hedefinizi daha düşük tutup daha sonrasında hedeflerinizi arttırabilirsiniz.

 

Doğru Şınav Çekmek İçin;

Gövdeniz düz olmalı, yani kalça kısmınız çok aşağıda olmamalı ya da çok yukarıda olmamalı. Bu hatalar hareketten aldığınız verimi daha çok azaltır. Gövdenizi aşağıya indirirken nefes alın, gövdenizi yukarı kaldırırken nefesinizi verin. Nefesinizi birden vermeyin ve gövdenizi tamamen kaldırıp hareketi sonlandırana kadar verin.

 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ