Senin Spor Saatin Ne Zaman?

Hepimizin yaşam düzeni farklılık gösterir. Kendi yaşam koşturmacamıza göre de oluşturduğumuz alışkanlıklarımız vardır. Ama sonuç olarak hepimiz sağlıklı, mutlu ve enerji dolu hissetmek isteriz.

Sporu Ne Zaman Yapmam Gerekir?

Hepimizin yaşam düzeni farklılık gösterir. Kendi yaşam koşturmacamıza göre de oluşturduğumuz alışkanlıklarımız vardır. Ama sonuç olarak hepimiz sağlıklı, mutlu ve enerji dolu hissetmek isteriz. Bunun için de hem beden hem de ruh sağlığımıza özen göstermemiz gerekir.

Gün içerisinde kendine vakit ayırarak yapacağın spor senin bedenen ve ruhen yükselmeni sağlayacaktır. Sporu ne zaman yapmam gerekir diye düşünürsen senin biyoloji saatin bu konuda önemlidir. Kişisel seçimler devreye girer.

Spor Saati

Güne Spor ile Başlamayı Tercih Edenlerden misiniz?

Güzel bir uykudan sonra enerji seviyemiz yüksek bir şekilde güne başlarız. Uyku esnasında da organlarımız çalıştığı için gece boyunca bizim karbonhidrat depolarımız tükenir. Spor esnasında da vücudun enerji olarak harcayabileceği kaynak yağ olmaktadır. Bu nedenle de yağ yakımı gerçekleşir. Sonrasında da yapılan güzel bir kahvaltı ile alınan besinlerin depolanma oranı düşüktür.

Belçika'da yapılan araştırmalarda çalışmaya katılan kişilerin 6 hafta boyunca normal tükettiklerinin %30 daha fazla kalori ve %50 daha fazla yağ ile beslenmeleri sağlandı. Katılan kişilerin bir bölümü hareketsiz hayatlarına devam ederken bir kısmı kahvaltı sonrasında bir kısmı da kahvaltı öncesinde egzersiz yapmaya devam ettiler. 6 haftanın sonucunda hareketsiz olan kişiler yaklaşık olarak 3 kilo alırken, aynı zamanda insülin dirençleri gelişti. Kahvaltıdan sonra egzersiz yapmayı tercih edenler de kilo aldılar ve aynı şekilde insülin problemi yaşadılar. Ancak kahvaltı öncesinde egzersiz yapmayı tercih edenler ise hiç kilo almadılar ve insülin seviyelerini de korudular. Gün içerisinde vücutları daha fazla yağ yakabilmekteydi.

Güne Sporla Pozitif bir Başlangıç Yap

Sabah yaptığınız spor sayesinde kendinizi esnetip, rahatlattığınız ve yüklerinizden kurtulduğunuz için de güne daha pozitif bir şeklide devam edebilirsiniz.

Sabah sporunda en çok dikkat edilmesi gerekli olan durum ise sakatlanma olasılığının yüksekliğidir. Bu nedenle "ısınma" kısmına önem verilmesi gerekmektedir.

Sabah sporunu yapan kişilerin alışkanlık edinme olasılığı da daha fazladır. Egzersiz programına daha sadık kalmaktadırlar.

Akşam Sporu

Akşam Saati Spor Yapmayı Tercih Edenlerden misiniz?

Rahatlamak, günün yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmak için tercih edebilirsiniz. Uzmanlar akşam yapılan sporun ağırlık egzersizleri için daha doğru olduğunu düşünmektedirler.

Ancak akşam yapılan spor esnasında vücutta kan dolaşımı artar ve endorfin yoğunlaştığı için uyku problemi yaşanmasına sebep vermektedir. Bu nedenle geç saatleri çok fazla tercih etmemek gereklidir.

Öğleden Sonra Spor Yapmayı Tercih Edenlerden misiniz?

Araştırmalarda yapılan egzersizlerin en uygun saatinin 16:00 ile 19:00 arası olduğunu göstermektedir.

Bu saatlerde sabah saatlerine göre dayanıklılığınız 4 kat daha fazla olmaktadır. Ayrıca da sakatlanma oranınız çok daha düşüktür.

Her zaman dediğimiz gibi SEÇİM SİZİN!

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ