10 Dakikalık Bir Egzersiz Sonucu Hafızanızı Yenileyebilirsiniz

Gerek iş hayatımız gerekse günlük yaşantımız bazen bizi sadece fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da yorar. Bunun sonucunda ise hayatımızda stresli bir yaşama mecbur kalabiliriz. Bundan kurtulmak için ise uzmanların da dediği gibi egzersiz oldukça önemli bir yöntemdir.

Düzenli yapılan egzersizlerin ruh ve beden sağlığımıza katkıları üzerine sürekli olarak yeni araştırmalar okuyoruz. Bu araştırmalardan kimisi felç şiddetimiz ile ilgili kimisi ise beynimiz ile ilgili olumlu gelişmeler hakkında.

Benim bütün bu araştırmalardan çıkarttığım sonuç ise egzersizin hayatımızda ruh ve beden sağlığımıza kesinlikle olumlu etkide bulunduğu ve egzersize ayırmamız gereken zamanın öyle gözümüzde büyüttüğümüz kadar ve bahaneler üretmemizi sağlayacak kadar da uzun olmadığı yönünde…

Yine okuduğum ve sadece hayatınızda 10 dakikanızı ayırıp yapacağınız yürüyüş, yoga ya da tai chi gibi basit egzersizlerin beyin üzerindeki etkileri.

hafıza yenilemek

Çalışmalar Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi. 10 dakikalık bahsedilen basit egzersizlerin beynin hafıza oluşturma ve depolama merkezleri arasındaki bağlantıları inceledi ve hafızada yavaşlama, hafıza kaybı, öğrenme güçlüğü gibi sıkıntılar yaşayan kişilerin bu sorunu yenmesine yardımcı olabileceği sonucuna ulaştılar.

Yirmili yaşlardaki 36 sağlıklı bireye 10 dakikalık hafif egzersiz yapmadan önce ve sonrasında brokoli, piknik sepeti gibi basit objelere ait fotoğraflar gösterildi. “Bu sepet az önce gördüğün sepetin birebir aynısı mı?” şeklindeki birbirinden ayırmalarını gerektiren sorular soruldu. Sonuçta egzersiz yapan katılımcıların birbirine benzeyen farklı fotoğrafları ayırt etmede daha başarılı olduğu tespit edildi.

Bu çalışmanın benzeri yaşı daha büyük katılımcılarla gerçekleştirilip yapılan yürüyüş, yoga egzersizlerinin yaşlanmaya bağlı hafıza problemlerini de çözmede etkili olup olmayacağı araştırılıyor.

Aslında egzersize başlamak ve bunun için de daha fazla beklemek için hiçbir bahanemiz yok!

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ